Bursztyn jest skamieniałą żywicą drzew iglastych, spotykaną na wszystkich kontynentach. Najczęściej jest żółtawy, złocistożółty, miodowy, pomarańczowy.
Bursztyn od dawna jest przedmiotem pożądania. Ma wyjątkowo duże znaczenie kolekcjonerskie, należy do cenionych kamieni ozdobnych, jubilerskich i leczniczych. Szczególnie cenne są okazy zawierające inkluzje dobrze zachowanych organizmów zwierzęcych i roślinnych.
W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków). Utłuczony proszek zażywano jak tabakę, co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru.
Znanych jest około 60 gatunków bursztynów. Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich - stwierdzono je w Kanadzie. Najmłodsze, niezaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii.
Udany spacer w Dębinie
Bursztyn to jedna z najpiękniejszych pamiątek, jakie można przywieźć znad morza. Pan Jan Stanisław na facebookowej grupie "Kocham morze" pochwalił się ogromnym bursztynem, który znalazł ostatnio, po sztormie na Bałtyku.
"Udany spacer"- napisał szczęśliwy znalazca.
"Cudeńko. Morze nie dość, że piękne to jeszcze takie wspaniałe niespodzianki wyrzuca", "Piękny okaz, sztorm ma swoje lepsze strony", "Niesamowity" - zachwycają się internauci.
Bursztyny najłatwiej jest szukać pomiędzy listopadem a kwietniem. Wtedy właśnie zimowe sztormy powodują wypłukiwanie bursztynu z dna morza. Ruch fal powoduje, że wraz z wodorostami bursztyn trafia na brzeg.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.