O całej sprawie poinformowała policja z Gniezna. Na miejsce udali się i swoje działania prowadzili mundurowi z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusze potwierdzili, że są to 2 sztuki granatnika przeciwpancernego Panzerfaust, granat ręczny i granad nasadkowy.
Niewypały najprawdopodobniej pochodzą z czasów II wojny światowej. O sytuacji został powiadomiony patrol saperski, który zabrał niebezpieczne przedmioty.
Warto w takich sytuacjach przypomnieć, że niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub wybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego - podkreśla policja w mediach społecznościowych.
Czytaj także: "Gwiazdy lombardu". Uczestnik aresztowany
Niewybuchy głównie na Mazurach
Najwięcej niewybuchów pochodzi z czasów II wojny światowej. Główną ich lokalizacją są Warmia i Mazury i jest to związane z kwestiami historycznymi. Kilka miesięcy temu w miejscowości Rychnowo, podczas kopania dołków pod słupki ogrodzeniowe, mieszkaniec wsi znalazł niewybuchy z czasów II wojny światowej. Odkopano łącznie 9 pocisków artyleryjskich przeciwpancernych kaliber 150 mm.
Rok temu na dnie jeziora Mikołajskiego znaleziono z kolei granat. W Mikołajkach odbywały się podwodne ćwiczenia ratowników w jeziorze. Ćwiczenia przerwał leżący pod wodą stary granat, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.