Jakub Artych
Jakub Artych| 

Spacerował po trasie S19 w kierunku Rzeszowa. Interweniowała policja

7

Wielu kierowców zastanawia się, co robić w przypadku napotkania pieszego na drodze ekspresowej. Obowiązkiem każdego jest zawiadomienie policji. Zgodnie z przepisami zachował się czytelnik portalu lublin112, który zauważył spacerującego mężczyznę na trasie S19 w kierunku Rzeszowa.

Spacerował po trasie S19 w kierunku Rzeszowa. Interweniowała policja
Spacerował po trasie S19 w kierunku Rzeszowa. Interweniowała policja (lublin112)

Zgodnie z polskim prawem ruchu drogowego, na drogach ekspresowych pieszym poruszanie się jest zabronione. Wyjątek stanowią osoby odpowiedzialne za utrzymanie drogi, usuwanie jej uszkodzeń, prowadzenie badań, a także osoby, które muszą się tam znaleźć ze względu na awaryjność pojazdu, jak np. służby ratownicze i porządkowe.

Jak podkreśla lublin112, w nocy z wtorku na środę (21 sierpnia) po drodze S19 spacerował mężczyzna.

Na odcinku trasy między Lublinem a Rzeszowem, w okolicy Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Radawiec, jeden z mężczyzn zauważył pieszego, który spacerował po jezdni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki nawałnic nad Polską. Nagrania naszych czytelników

Postanowił włączyć światłą awaryjne i "eskortować" go pasem awaryjnym do momentu interwencji policjantów. Jak się okazało, był to obywatel Ukrainy.

Przypominamy, że piesi nie mogą korzystać z dróg ekspresowych oraz autostrad. Dotyczy to także przypadku poruszania się przez nich pasem awaryjnym lub poboczem - apeluje policja.

Piesi na drodze ekspresowej. Wielkie niebezpieczeństwo

Incydent na trasie S19 powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich. Obecność pieszych na drogach ekspresowych niesie ze sobą poważne zagrożenia. Wysokie prędkości rozwijane przez pojazdy na takich drogach sprawiają, że kierowcy mają bardzo ograniczony czas na reakcję w przypadku pojawienia się pieszego.

Najczęstsze sytuacje, w których dochodzi do wypadków, to brak widoczności pieszego, zwłaszcza w nocy i w złych warunkach atmosferycznych, niewłaściwe zachowanie pieszego, jak przypadkowe wbiegnięcie na drogę lub zatrzymanie się na jezdni oraz nagłe i niebezpieczne manewry wykonywane przez kierowców, próbujących uniknąć potrącenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić