Julia mieszkała z mężem i dwójką dzieci w Torezie. W 2014 r. miasto znalazło się pod kontrolą Donieckiej Republiki Ludowej, a dwa lata później Rosjanie zmienili mu nazwę na Czystiakowe.
Niecały rok przed napadem Rosji na Ukrainę Julia została zatrzymana przez tzw. ministerstwo bezpieczeństwa państwowego. Trzymana przez prawie półtora roku w niewoli doświadczyła ogromnego cierpienia.
Kobieta została oskarżona o szpiegostwo i pracę dla Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wraz z mężem przewieziono ją do przerobionego na więzienie centrum sztuki współczesnej w Doniecku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kobiecie udało się wyjść na wolność i odnalazła swoje dzieci. Nadal jednak nie wie, gdzie znajduje się jej mąż.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową Julia opowiedziała, do jakich brutalnych scen dochodziło w rosyjskim więzieniu.
Rosjanie znęcali się nad przetrzymywaną kobietą
Julia wyjawiła, że cele więzienne były pod nieustanną kontrolą. Znajdowały się tam też inne zatrzymane kobiety. W ciągu dnia żadna z nich nie mogła usiąść lub też się położyć. Za nie wykonywanie poleceń musiały m.in. trzymać drewniane wiaderka nad głowami przez długie godziny.
Mężczyźni z kolei musieli robić tysiące pompek, czy przysiadów. Zdarzało się, że niektórzy z nich rażeni byli prądem.
Czytaj także: Rosjanie się przygotowują. "Okopy na plażach"
Włączyli głośno muzykę, zdjęli kajdanki, postawili twarzą do ściany i zaczęli bić. Bili wszędzie, po nogach, po bokach, gdzie popadło. Kiedy próbowałam się bronić, bili jeszcze mocniej. Potem mnie rozebrali, może, żeby ocenić swój artyzm. Zabrali mi sznurówki, wypruli zamki błyskawiczne, kazali się ubrać i zaprowadzili do cel - opowiada Julia.
W październiku 2022 r. kobietę przewieziono do Taganrogu na wymianę. Jak wyjawia, Rosjanie wmawiali kobietom, że jedne z nich trafią do obozów karnych, inne z kolei zostaną zamordowane. Julia jednak nie wierzyła w ich słowa i nie chciała się poddawać.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.