Jak podaje agencja Reuters, Instytut Geologii Krasowej Chińskiej Służby Geologicznej dokonał niezwykłego odkrycia. Doszło do niego w mającej ponad 2,7 tys. metrów długości jaskini Xiniuyan, w okolicach miasta Laibin.
Jaskiniowe chmury. Bardzo rzadko spotykane zjawisko
Zespół wyspecjalizowanych badaczy odkrył, że w jaskini znajdują się skały, które kształtem przypominają chmury. Takie formacje skalne są niesłychanie rzadkie - to dopiero drugi tego typu przypadek w tym kraju.
Odkryta bryła zajmuje powierzchnię 300 metrów kwadratowych i mieści się w siedmiu "basenach", przypominających dynie lub bochenki chleba. Specjaliści podkreślają, że warunki kształtowania się takich formacji są niezwykle trudne.
Zhang Yuanhai, starszy inżynier w Instytucie przyznał, że skała otaczająca jaskinię to głównie dolomit. To z kolei nie jest zbyt powszechne.
Czytaj też: Fanki miażdżą Wieniawę. "Dla mnie ceny zabójcze"
To, w jaki sposób dolomity formują się w chmury jaskiniowe wciąż pozostaje tajemnicą nauki. Czekamy na dalsze badania, aby ją rozwiązać - zaznaczył ekspert, jak podaje "Reuters".
Dolomit to skała osadowa węglanowa, po raz pierwszy odkryta w 1791 r. Na świecie najczęściej można się z nią spotkać w Austrii, Niemczech, Słowacji czy USA. W Polsce stykamy się z nią w Tatrach (np. Dolina Białego), w Górach Świętokrzyskich czy na Dolnym Śląsku (np. Masyw Śnieżka).
Jaskinia znana jest badaczom już od lat 90. ubiegłego wieku, jednakże dopiero teraz zwrócono uwagę na niezwykłe skały, które się w niej znajdują. Położona jest w regionie, w którym dominują lasy, rzeki i jeziora.
Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl