Kolejni samorządowcy odpowiedzieli na apel prezesa IPN. Dr Karol Nawrocki w oświadczeniu w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej z 4 marca 2022 roku apelował o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw i symboli symbolizujących komunizm.
Apeluję do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie - podkreślał prezes IPN dr Karol Nawrocki.
20 kwietnia 2022 roku zostały usunięte trzy pomniki symbolizujące komunizm. Obiekty z poprzedniej epoki zniknęły z Siedlca i Międzybłocia w woj. wielkopolskim oraz w miejscowości Garncarsko w woj. dolnośląskim. Moment obalenia betonowego czerwonoarmisty w Siedlcu nagrał Rafał Leśkiewicz. Rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej zamieścił zarejestrowany materiał wideo na Twitterze.
Na nagraniu doskonale widać sposób, w jaki obalono pomnik. Figura radzieckiego żołnierza została przywiązana liną do ciężkiej maszyny. Operator, powoli odjeżdżając, wyrwał pomnik, który po chwili wylądował na ziemi.
Nagranie wideo z Siedlec było jedynym, które rzecznik IPN opublikował na Twitterze. Internauci licznie skomentowali zamieszczony materiał i podzielili entuzjazm Rafała Leśkiewicza związany z dekomunizacją.
Mieszkańcy Sosnowca również czekają na usunięcie pomnika pamięci żołnierza radzieckiego w dzielnicy Ostrowy Górnicze - skomentowała internautka.
Lepiej późno niż wcale - napisał komentujący.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.