Jakucja znajduje się na północno-wschodnich rubieżach Rosji. Republika określana jest mianem światowego bieguna zimna.
To tam padają światowe rekordy, jeśli chodzi o temperatury poniżej zera. Mieszkańcy tego obszaru muszą sobie jakoś radzić w tych ekstremalnych warunkach.
Jakucja jest największą jednostką podziału terytorialnego na świecie. Tylko siedem państw ma od niej większa powierzchnię. Nic dziwnego, że w tak rozległej krainie kryją się ogromne bogactwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kopalnie diamentów i złota
W Jakucji znajdują się gigantyczne kratery po kopalniach odkrywkowych diamentów. Ich głębokość wynosi nawet kilkaset metrów. Jedna z kopalni działała w miejscowości Mirny, gdzie swoją siedzibę ma Alrosa - światowy potentat pod względem wydobycia diamentów. Obecnie kopalnia jest nieczynna. W 2004 roku zakończono eksploatację.
Rosjanie powoli odchodzą od wydobywania diamentów w kopalniach odkrywkowych i stawiają na podziemne kopalnie. Biznes, który rozpoczął się w latach 50. XX wieku, nadal kręci się doskonale. W Jakucji wydobywane jest około 1/4 światowej ilości diamentów. Mimo sankcji, nadal płyną szerokim strumieniem do krajów Zachodu.
To nie jest jednak jedyne bogactwo tego regionu. Geolodzy odkryli tutaj także spore zasoby złota. Niedawno rosyjskie władze zgodziły się na powstanie kolejnej kopalni w Jakucji. Ma ona wydobywać około 16 ton surowca rocznie.
Szokujące obrazki z Jakucji
Wielu Jakucja mogłaby się kojarzyć z eldorado, gdyby nie skrajna bieda, jaka panuje na tym obszarze. Dobitnie widać to choćby na nagraniach zamieszczanych w mediach społecznościowych. Użytkownik 00_kayman_00 pokazał swoją relację z rosyjskiej republiki na Tik Toku.
Jak opisuje, opływająca w naturalne zasoby Jakucja jest miejscem, w którym wielu mieszkańców nie ma dostępu do toalety. Wypróżniają się do wiader, a nieczystości wylewają na podwórko.
Ponad rok temu eksperci z portalu forsal.pl opublikowali informacje dotyczące problemów sanitarnych w Rosji. Jak podawano, powołując się na rosyjskie statystyki, średni udział lokali i domów z bieżącą wodą, kanalizacją, ogrzewaniem centralnym, ciepłą wodą użytkową oraz gazem lub kuchenką elektryczną obecnie wynosi około 63%. Jakucja wraz z takimi republikami jak Dagestan czy Kaumucja była pod tym względem poniżej średniej.
Czytaj także: "To niemożliwe". Złowieszcze słowa rzecznika Kremla
Nagranie podchwycił doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Jak napisał, aż 82 procent rosyjskich zasobów diamentów znajduje się właśnie w Jakucji. Bogactwo republiki w żaden sposób nie wpływa na wzrost zamożności jej mieszkańców. Różnice między elitą Rosji i jej prowincją wręcz się powiększają.