Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Spis powszechny dobiega końca. Za brak udziału grożą kary

25

Już niebawem zakończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dotyczy on każdej osoby mieszkającej na stałe bądź czasowo na terenie Polski i jest obowiązkowy.

Spis powszechny dobiega końca. Za brak udziału grożą kary
Jacek Dylag (Unsplash)

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 wystartował 1 kwietnia 2021 roku. Jest on obowiązkowy i dotyczy każdej osoby mieszkającej w Polsce.

GUS podkreśla, że spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania".

Spis obejmuje także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

W związku z panującą pandemią spis jest przeprowadzany przede wszystkim przez internet. Wystarczy zalogować się na stronę spis.gov.pl i wypełnić znajdujący się tam kwestionariusz.

Rachmistrzowie pojawiają się także w domach. Pukają do drzwi osób, które nie mają dostępu do internetu, a ponadto pełnią dyżury w urzędach. W niektórych przypadkach są również przeprowadzane rozmowy telefoniczne.

Spis powszechny. Jaka kara za niespisanie się?

Ustawa z dnia 9 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej wskazuje na to, że kara za nieprzystąpienie do spisu lub innego badania statystycznego może wynosić do pięciu tys. złotych. Uprawniony do jej nałożenia jest sąd.

Co jednak istotne, w myśl przepisów takiej karze podlega nie tylko osoba, która nie przystąpi do spisu. Konsekwencjami zagrożeni są także ci, którzy podadzą nieprawdziwe informacje.

Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić