Pierwszą taki zabieg przeprowadzili lekarze z londyńskiego szpitala okulistycznego Moorfields Eye. 47-letni Steve Verze otrzymał w zeszłym tygodniu protezę oka wydrukowaną za pomocą drukarki 3D. W ten sposób mężczyzna został pierwszą osobą na świecie z taką protezą.
Czytaj także: Wygląda jak kot ze Shreka. Robi furorę na Instagramie!
Proteza oka w drukarce 3D. Pierwszy taki pacjent
Po wypadku, do którego doszło, kiedy mężczyzna miał 20 lat, Steve Verze potrzebował protezy oka. W rozmowie z BBC przyznał, że zawsze czuł się skrępowany z tego powodu. - Kiedy wychodziłem z domu, często patrzyłem w lustro i nie podobało mi się to, co widziałem — powiedział.
Jak dodał, po tej operacji czuje się zupełnie inaczej. Kiedy zobaczył nową protezę, nie mógł uwierzyć w to, co widzi. Wyglądała dokładnie jak prawdziwe oko, a wykonana była za pomocą drukarki 3D.
Verze przez kilka tygodni musiał się przyzwyczaić do nowej protezy. Z "nowym okiem" mężczyzna wrócił do domu 25 listopada.
"Bardziej realistyczna proteza"
Szpital opisuje oko wydrukowane w 3D jako "bardziej realistyczną protezę". Ma wyraźniejszą definicję i prawdziwą głębię źrenicy. Ponadto protezy 3D są dużo szybsze w wykonaniu — zwykłe akrylowe protezy oczu powstają w 6 tygodni. Z kolei ta wydrukowana za pomocą technologii 3D powstaje w około 2-3 tygodni.
Jesteśmy podekscytowani potencjałem tego w pełni cyfrowego protetycznego oka. Dzięki temu będziemy mogli skrócić listy oczekujących na protezy – powiedział profesor Mandeep Sagoo, okulista Moorfields Eye Hospital.
Rewolucja w protetyce
Druk 3D był kiedyś czymś w rodzaju rewolucji w świecie protetyki, a teraz stosuje się go coraz częściej. Dzięki takim drukarkom na szeroką skalę przywraca się już kończyny zwierzętom, między innymi żółwiom, psom i kaczkom.