Jak informuje BBC, w poniedziałek brytyjska Izba Gmina odrzuciła 10 poprawek do projektu ustawy mającej umożliwić deportacje nielegalnych imigrantów do Rwandy, które zaproponowała Izba Lordów. Minister spraw wewnętrznych Michael Tomlinson mówił w Izbie Gmin, że ustawa stanowi istotny element ochrony granic Wielkiej Brytanii.
Według BBC, poprawki miały na celu złagodzenie projektu między innymi poprzez przywrócenie sądom prawa do rozstrzygania, czy Rwanda jest bezpiecznym krajem. W projekcie znalazł się zapis o wyłączeniu z deportacji osób, które służyły w brytyjskich siłach zbrojnych lub dla nich.
Partia Konserwatywna, która ma w Izbie Gmin większość, odrzuciła projekt ustawy. Tym samym część członków partii postawiła się premierowi Rishi Sunakowi. Szef rządu przekonywał niedawno, że pierwsze deportacje mogą ruszyć na wiosnę. Obecnie - jak informuje BBC - na Downing Street jest nadzieja, że program wystartuje do czerwca. Projekt wraca do Izby Lordów, a jej członkowie sprawą mogą zająć się w środę. Lordowie mogą przyjąć ją bez poprawek lub wprowadzić nową wersję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielka Brytania walczy z nielegalną migracją
W kwietniu 2022 roku zawarto umowę między Wielką Brytanią, a Rwandą. Zgodnie z jej zapisami, nielegalni imigranci mogą być wysyłani do państwa we wschodniej Afryce i dopiero tam będą rozpatrywane wnioski o azyl.
Jeśli służby zdecydują o przyznaniu azylu, dostaną go w Rwandzie. Wniosek odrzucony będzie oznaczał status imigranta, bądź odesłanie do kraju pochodzenia.
Ustawa na celu walkę z nielegalną migracją w Zjednoczonym Królewstwie. Budzi jednak wiele kontrowersji prawników, czy obrońców praw człowieka. Sąd Najwyższy orzekł, że plan jest niezgodny z prawem. Premier Rishi Sunak przekonywał, że pierwsze deportacje mogą wystartować wiosną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.