Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Spór z Czechami o kopalnię. Gmina zmieniła zdanie, inwestor nieugięty

4

W miejscowości Stara Czerwena Woda ma powstać odkrywkowa kopalnia kaolinu. Władze czeskiej miejscowości wycofały jednak wsparcie dla projektu. Obawiają się skutków środowiskowych, podobnie jak mieszkańcy gminy Otmuchów po polskiej stronie. Inwestor nie zamierza jednak rezygnować.

Spór z Czechami o kopalnię. Gmina zmieniła zdanie, inwestor nieugięty
Kopalnia kaolinu nie powstanie (Facebook, Nie dla kopalni kaolinu w Vidnavie)

W miejscowości Stara Czerwena Woda ma powstać odkrywkowa kopalnia kaolinu. Władze czeskiej gminy zdecydowały się jednak wycofać swoje poparcie dla projektu. Jak informuje serwis nto.pl, starosta przerwał rozmowy z firmą Vidnawski Kaolin, która zabiega o rozpoczęcie eksploatacji. Przeciwko budowie kopalni głosowali w referendum mieszkańcy sąsiedniej Vidnavy. Przez teren tej miejscowości miał się odbywać transport urobku, wstępne sortowanie i załadunek do pociągów

Obawy mieszkańców są związane z wpływem kopalni na środowisko. Co istotne, skutki eksploatacji mogą być widoczne nie tylko po czeskiej, ale także po polskiej stronie. Przeciwko powstaniu kopalni są mieszkańcy południowej części przygranicznej gminy Otmuchów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ja bym się tam z dziećmi nie wybrał". Warszawski plac zabaw pusty

Spór o kopalnię w Czechach. Inwestor nieugięty

Jak podaje dalej nto.pl firma Vidnawski Kaolin z siedzibą w Pradze, która chce zainwestować w kopalnię, nie rezygnuje z projektu. Jej przedstawiciele powołują się na plany przestrzenne Starej Czerwenej Wody, które pozwalają na wydobycie glinki we wskazanym miejscu. Rzeczniczka firmy w rozmowie z lokalnymi mediami przekazała, że decyzja lokalnych władz może opóźnić budowę, ale jej nie powstrzyma. Jeśli zaś plan zagospodarowania przestrzennego zostanie zmieniony, firma może się domagać od władz wysokiego odszkodowania.

Kopalnia kaolinu ma objąć powierzchnię 42 hektarów, z czego nieco ponad połowa będzie obejmowała samą odkrywkę. Obiekt będzie się znajdował kilometr od polskiej granicy. Według czeskiego Ministerstwa Środowiska oddziaływania na terytorium naszego kraju nie będzie, choć inwestorowi nakazano monitoring wód podziemnych także od strony granicy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić