Zacznij od podziału funkcji
Łazienka, wbrew pozorom, służy nie tylko spełnianiu potrzeb higieniczno-sanitarnych. Dlatego planując aranżację łazienki, zacznij od zdefiniowania swoich wymagań i wyznaczenia stref, które mają je zrealizować. Układ funkcjonalny tego pomieszczenia powinny wyznaczać:
- toaleta,
- umywalka,
- strefa kąpielowa,
- miejsce do przechowywania,
- pralnia.
Dopiero określiwszy strefy, możesz pomyśleć o detalach i odpowiedzieć sobie na pytania: prysznic czy wanna, umywalka z szafką czy bez, sedes podwieszany czy nie, pralka czy pralko-suszarka? Wtedy też, realnie oceniając możliwości aranżacji ze względu na metraż łazienki, podejmujesz kluczowe decyzje, np. o zabudowaniu pewnych elementów.
Funkcjonalna zabudowa – praktyczne wskazówki
Rozdzielanie stref – na tyle, na ile pozwoli na to wielkość pomieszczenia, oraz ukrywanie detali, których eksponowanie nie jest pożądane w całościowej aranżacji, to cele, które można osiągnąć właśnie za pomocą łazienkowej zabudowy, czyli zamontowanych na stałe mebli. Zabiegi takie dają wrażenie uporządkowania, czystości i… przestrzeni. Zabudową mogą być szafki wiszące lub takie w postaci słupków łazienkowych, służące jako miejsce do przechowywania. Obudowa stelaża z podwieszaną miską WC czy rur kanalizacyjnych to sprytne sposoby na zasłonięcie zbędnych elementów wyposażenia pokoju kąpielowego. Popularnym obecnie i modnym zabiegiem jest zabudowa od podłogi do sufitu, ukrywająca np. całą pralnię ze sprzętem. Przy mniejszym metrażu łazienki trzeba nieco pogłówkować, by maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń i zagospodarować ją co do centymetra. Przy większym z kolei pomieszczeniu, sztuka to zachować spójność wizualną pokoju i pod ten cel dobrać elementy zabudowy. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które przydadzą ci się przy planowaniu funkcjonalnej i modnej zabudowy:
1. Zwróć uwagę i wykorzystaj istniejące już wnęki i uskoki w ścianach – np. na dekoracyjne półki.
2. Przemyśl, które elementy w łazience chcesz ukryć, np. piony niefortunnie przebiegające w newralgicznym miejscu, i zrób to z głową, umieszczając odpowiedniej wielkości szafki z drzwiczkami, gdzie możesz jednocześnie przechowywać ręczniki lub kosmetyki.
3. Dobierz i rozplanuj ustawienie urządzeń w minipralni. Gdy przestrzeni jest mniej, pralkosuszarki będą optymalniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza, że te nowoczesne wyposażone są w programy dbające o jakość pranej i suszonej przez nas odzieży rewelacyjnie sprawdzą się w ograniczonej przestrzeni. Gdy miejsca jest więcej i chcesz wstawić oddzielną suszarkę bębnową, przemyśl wcześniej, czy ma być to suszarka kondensacyjna czy suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Dobrej jakości sprzęt, np. suszarki Electrolux z linii Perfect Care, doskonale sprawdza się przy codziennym użytkowaniu, zarówno w wersji z pompą ciepła czy bez.
4. Zagospodaruj każdą przestrzeń, jaka powstaje przy ustawianiu urządzeń czy innych detali łazienkowej aranżacji. Wykorzystaj do tego rozwiązania systemowe, jak np. podwieszana szafka pod umywalkę albo wykonaj półki na wymiar.
Cenny lifehack: pamiętaj o montażu pralki, suszarki i sedesu czy umywalki na odpowiednich wysokościach, zadbaj też o odpowiednie odległości między poszczególnymi elementami stałymi w swojej łazience.
Minipralnia przyjazna wszystkim domownikom
Łazienka nieubłaganie odzwierciedla styl i upodobania właścicieli. To intymne miejsce, ale często odwiedzane przez gości, warto więc, by było urządzone estetycznie i z dbałością o szczegół. Zabudowa łazienkowa zdecydowanie staje się eleganckim elementem wystroju wnętrz. Może kryć w sobie wiele szuflad, schowków, urządzeń, ale jednocześnie być piękną aranżacją powierzchni płaskich, a nawet równoważyć rozkład pomieszczenia, jeśli użyjemy do tego odpowiednich materiałów. Oto kilka sposobów na modną zabudowę łazienki:
- fronty mebli wykonaj z luster – optycznie powiększą i rozświetlą pokój
- zabudowę toalety rozciągnij na całą długość łazienki, jeśli pozwala na to jej metraż i wykorzystaj jako półkę na dekoracyjne elementy: ramki, obrazki lub połącz z funkcją przechowywania, stawiając na niej koszyki z ręcznikami czy kosmetykami
- stwórz wrażenie lekkości i oddechu, zwłaszcza w maleńkiej łazience, projektując zabudowę mebli i ścian w jednolitym, jasnym kolorze od podłogi do sufitu – będzie minimalistyczne i stylowo
- wykorzystaj skosy na zabudowę z szafek lub prysznic oraz ujednolić kolory i struktury w pomieszczeniu, wykonując np. ścianę i szafę na pralkę z takiego samego materiału.
W prawidłowo zaprojektowanej łazience zabudowa jest wielofunkcyjna – służy nie tylko wydzieleniu stref i uporządkowaniu przestrzeni oraz ukryciu mniej estetycznych elementów wyposażenia, ale także wyeksponowaniu stylu, jaki obraliśmy przy urządzeniu tego ważnego w domu pomieszczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.