Lasy Państwowe podzieliły się w mediach społecznościowych przyrodniczą ciekawostką. Leśnicy zamieścili na Facebooku zdjęcie tajemniczych kulek, występujących na liściach drzew. Tego typu zjawisko można spotkać głównie latem i wczesną jesienią.
Tajemnicze kulki na drzewach. Czym tak naprawdę są?
Dziwne narośle to tak naprawdę galasy, czyli chorobowo zmienione tkanki liści. Można zaobserwować je na drzewach zaatakowanych przez larwy owadów. Powstają w wyniku nakłucia tkanki liścia i złożenia w ranie jaj przez samice galasówkowatych.
Funkcją tak utworzonych galasów jest ochrona żerujących wewnątrz larw. Na jesieni spadną wraz z liśćmi na ziemię, gdzie przeczekają do wiosny. Wtedy wyklują się z nich samice owadów.
Każda matka swoje dzieci kocha i chce im zapewnić jak najbezpieczniejsze dzieciństwo – napisali pracownicy Lasów Państwowych.
Larwy owadów atakują liście. Galasówki mają szerokie zastosowanie w przemyśle i medycynie
Galasy przyjmują różnorodne kształty i kolory. Okazuje się, że można zaobserwować je także na drzewach iglastych, gdzie przypominają małe szyszki. Przed uwolnieniem larw, ciemnieją i zasychają.
Kulki zawierają kwas garbnikowy i kwas galusowy. Z tych występujących na dębach otrzymuje się taninę oraz nalewki wykorzystywane w lecznictwie jako środek ściągający i osłaniający. Galasy wykorzystywane są także w przemyśle do produkcji garbników, taniny, atramentu oraz w medycynie jako środki farmakologiczne o działaniu przeciwbiegunkowym.
Czytaj także: Lasy Państwowe ostrzegają. Chodzi o rzadki gatunek węża
Obejrzyj także: Niedźwiedź w czereśniach. Nagranie Nadleśnictwa Baligród
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.