Wiele z osób myli strzyżaki sarnie z kleszczami. To jednak duży błąd. Te pierwsze zwierzęta mają skrzydła i należą do owadów, zaś drugie - do pajęczaków.
Strzyżaki sarnie zasadniczo żerują na zwierzętach (tj. łosie, sarny, jelenie). Zdarza się jednak, że upatrują też człowieka na swą ofiarę, siadają na nim, gryzą go. Wpychają się też do różnych otworów ciała.
Widziałeś te "latające kleszcze"? To strzyżaki sarnie
Choć sam moment ukąszenia przez strzyżaka zazwyczaj jest nieodczuwalny dla człowieka, to przykre konsekwencje mogą pojawić się już dzień po ataku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po ugryzieniu na naszej skórze nie raz występuje reakcja alergiczna w postaci wysypki. Dzieje się tak na skutek bakterii - Bartonella schoenbuchensis - jaką wstrzykuje nam ten podstępny owad.
Czytaj więcej: Rafał Mroczek pokazał zdjęcie z planu "M jak miłość". Robert Gonera narobił zamieszania
Wyprysk niemiłosiernie swędzi i boli. Taki wykwit znika po około 2-3 tygodniach. Niekiedy może utrzymywać się na skórze nawet miesiąc.
Nie istnieją jednak dowody na to, że ugryzienie "latających kleszczy" (w przeciwieństwie do kleszczy) prowadzi do przeniesienia krętków boreliozy na żywiciela. Można zatem zachować spokój.
Tak zabezpiecz się przed strzyżakiem. Postaw na odpowiedni strój
Wybierając się do lasu, warto zawczasu przygotować sobie odpowiednie ubranie. To ono pomoże nam uniknąć ataku. Pamiętaj! Strzyżaki żerują na zwierzętach o ciemnym umaszczeniu.
Najlepiej więc iść wbrew ich "preferencjom" i włożyć jasne ubrania. Specjaliści polecają założyć do lasu długie spodnie, przewiewne koszule lub bluzki z długim rękawem i najlepiej pełne buty.
Najlepiej też spiąć długie włosy i założyć czapkę na głowę. Poleca się również zastosowanie specjalnych preparatów w sprayu, odstraszających te "latające kleszcze".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.