Szef Pentagonu, Pete Hegseth, nie pojawi się na nadchodzącym spotkaniu grupy Ramstein, które odbędzie się 11 kwietnia. Grupa ta, składająca się z kilkudziesięciu krajów, od 2022 roku wspiera Ukrainę w obliczu rosyjskiej agresji. Informację tę podał portal Defence News, powołując się na źródła europejskie i amerykańskie.
Jak donosi Polska Agencja Prasowa, spotkanie 11 kwietnia będzie pierwszym, na którym zabraknie amerykańskiego ministra obrony. Wcześniej, 12 lutego, Hegseth uczestniczył w rozmowach grupy, jednak już wtedy spotkanie nie odbyło się pod przewodnictwem USA. Na prośbę Stanów Zjednoczonych przewodniczyła wówczas Wielka Brytania. Tym razem rolę tę przejmą Wielka Brytania i Niemcy.
Nieobecność Hegsetha jest dla europejskich partnerów sygnałem, że administracja prezydenta Donalda Trumpa nie przywiązuje dużej wagi do kwestii uzbrojenia Ukrainy. Podczas lutowego spotkania Hegseth apelował do europejskich ministrów o większą samodzielność w kwestiach obronnych, zamiast polegania na USA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia grupy Ramstein
Grupa Ramstein została utworzona z inicjatywy poprzednika Hegsetha, Lloyda Austina, wkrótce po rosyjskim ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku. Od tego czasu udało się zebrać i skoordynować ponad 126 mld dolarów pomocy dla Ukrainy, z czego około połowa pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.
Po zwycięstwie wyborczym Trumpa europejscy uczestnicy grupy zaczęli planować alternatywne formaty działania. Celeste Wallander, urzędniczka Pentagonu za prezydentury Joe Bidena, ujawniła, że ustalono wówczas, iż Niemcy i Wielka Brytania przejmą inicjatywę od USA.