Miłośnicy przyrody, spacerując po łonie natury, zwykle wypatrują biegających po łąkach saren czy kicających w trawie zajęcy. Nieco mniej entuzjastycznie podchodzą do spotkań z leśnymi drapieżnikami. Choć są piękne i majestatyczne, mogą stanowić zagrożenie.
Czytaj także: Groźny szkodnik w Polsce. Najgorzej jest w Wielkopolsce
Spotkanie oko w oko z wilkiem
Na jednego z takich - co do zasady - niebezpiecznych, lecz zjawiskowych osobników natknął się leśniczy z Nadleśnictwa Baligród na Podkarpaciu, przechadzając się ostatnio po tamtejszych pięknych, zielonych terenach.
Nad potokiem mężczyzna trafił na samotnego, dorosłego wilka, a niezwykłe spotkanie nagrał i udostępnił w sieci. Zwierzę widoczne na wideo rozczuliło internautów. Wilk najwyraźniej chwilę wcześniej zażywał kąpieli, otrzepał się z wody i... spojrzał prosto w kamerę!
Czytaj także: Leśnicy pokazali zdjęcia. Zaskakujące informacje
Czworonóg jednak nie był zainteresowany kontaktem z człowiekiem, porozglądał się przez chwilę dookoła i odszedł w sobie tylko znanym kierunku. Doświadczony leśniczy z pewnością w takiej sytuacji zachował zimną krew i w razie niepokojącego zachowania drapieżnika wiedziałby, co zrobić. A ty wiesz, jak zachować się w przypadku spotkania z drapieżnikiem?
Gdy spotkasz wilka
W okresie wakacyjnych wycieczek taka wiedza może okazać się szczególnie przydatna. Lasy Państwowe podkreślają, że wilki generalnie są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli już podchodzą do osad ludzkich, to zwykle w poszukiwaniu jedzenia i robią to w taki sposób, by nie wchodzić nikomu w drogę.
Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone - dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich - czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.
Jeśli spacerując po lesie czy górskim szlaku spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub podejrzanie długo się w ciebie wpatruje, leśnicy Lasów Państwowych radzą, by:
Unieść ręce i pomachać nimi w powietrzu, rozprzestrzeniając swój zapach. Następnie głośno krzyknąć lub gwizdnąć w stronę wilka, by dać mu znać, że ma do czynienia z człowiekiem. Jeśli zwierzę nie zareaguje i zacznie podchodzić bliżej, rzuć w niego w niego czymś, najlepiej grudami ziemi, a następnie się wycofaj.
Spotkanie z niedźwiedziem
A jakie są zasady postępowania, gdy na swojej drodze spotkamy niedźwiedzia? Eksperci z Carpathian Brown Bear Project zaznaczają, że ataki niedźwiedzi na człowieka w Polsce zdarzają się niezwykle rzadko, warto jednak zachować szczególną ostrożność. Chodząc po szlaku najlepiej zachowywać się głośno, by dać drapieżnikom znać o swojej obecności.
Gdy już natkniesz się na groźnego osobnika, najważniejsze jest, by zachować spokój. Jeśli niedźwiedź cię nie zauważy, wycofaj się po cichu. Jeśli jednak cię zobaczy, postępuj podobnie, jak w przypadku spotkania z wilkiem. Wymachuj w powietrzu rękami i odzywaj się do zwierzęcia stanowczym tonem. Ważne jest, by nie patrzeć mu w oczy ani nie uciekać, gdyż może to sprowokować go do gonitwy. Oddal się spokojnie w bezpieczne miejsce.