Wspólna lista wyborcza opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych to pomysł Donalda Tuska. O tej inicjatywie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej słyszymy już od kilku miesięcy.
- Wydaje mi się - mam na to dowody podczas moich wyjazdów - że opinia publiczna w Polsce, ta, która chce zmian, bardzo by sobie życzyła zjednoczonej opozycji i jednej wspólnej listy - mówił w lipcu ubiegłego roku były premier.
Jednakże pozostałe partie nie wyrażają poparcia dla tego pomysłu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj więcej: Wpadka Janusza Kowalskiego. Chciał uderzyć w PO
Czy możliwa jest zmian stanowiska ugrupowań opozycyjnych?
Z informacji przekazanych przez "Gazetę Wyborczą" wynika, że Donald Tusk ostatnio spotkał się z Szymonem Hołownią w Warszawie, by omówić wspólny start. Swoje spotkanie z szefem Platformy Obywatelskiej miał też Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes ludowców. Wydaje się, że jest to efekt przedłużających się negocjacji między nim a liderem Polski 2050.
Podkreślmy, że posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego w kuluarach snują różne scenariusze. Część polityków nadal nie wyklucza wspólnego startu z Koalicją Obywatelską.
- Najpierw dogadamy się z Hołownią. A potem razem z Tuskiem - mówił jeden z ważnych polityków Stronnictwa, cytowanych przez dziennik.
Dodaje on: - Jeśli nie wypali porozumienie z Polską 2050, to wciąż możliwa jest 'koalicja EPP".
"Gazeta Wyborcza" zaznacza, że mimo oficjalnych deklaracji Platformy Obywatelskiej o samodzielnym starcie, "nadal niczego nie wyklucza".
- Tuskowi nadal zależy na szerszym porozumieniu. Dotarły do nas sygnały, że są gotowi podzielić się miejscami na listach. Jest np. roboczy sygnał, że nasz lider może wystartować z jedynki w Tarnowie, a wicemarszałek Piotr Zgorzelski pociągnąć listę w Płocku - zdradza kulisy jeden z polityków PSL na łamach "Gazety Wyborczej".
Podkreśla jednak, że "niezmiennym priorytetem jest dogadanie koalicji z Polską 2050". Przekazał także, że "kluczowa decyzja, w jakiej konfiguracji partie wystartują, ma zapaść do lipca".
Źródło: Gazeta Wyborcza
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.