Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Spotkanie z dzikim zwierzęciem? Wyjaśniamy, jak trzeba się zachować

13

Poprawa pogody i nadejście kalendarzowej wiosny sprzyjają wycieczkom na łono natury. Ale uwaga, nawet wyjście do pobliskiego lasu może być potencjalnie niebezpieczne. Dzikie zwierzęta też "poczuły" wiosnę. I odważniej przemieszczają się z miejsca na miejsce. Co zrobić, gdy je napotkamy?

Spotkanie z dzikim zwierzęciem? Wyjaśniamy, jak trzeba się zachować
Spotkanie z dzikim zwierzęciem. Co zrobić i jak się zachować? (Linkedin, Wikipedia)

Coraz częściej można natknąć się na dzikie zwierzęta daleko od lasów, łąk i innych terenów ich żerowania. Zdarza się, że dziki zapędzą się, aż do miasta. Problem od lat występuje w Trójmieście czy Warszawie. Ostatnio dziki pojawiły się w Białymstoku.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2022 roku w Polsce było ok. 31 tyś. łosi. Oraz około 56 tyś. dzików. To najczęściej spotykane przez człowieka dzikie zwierzęta.

Jak zareagować, gdy podczas spaceru spotkamy dzika lub łosia? Uciekać? Starać się schować? Czy wręcz przeciwnie, starać się zachować spokój i pozostać na miejscu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lew kontra stado 50 bawołów. Takiego finału nikt się nie spodziewał
Przede wszystkim przy takich bliskich spotkaniach ze zwierzętami trzeba zachować spokój, nie trzeba od razu krzyczeć, uciekać, robić dziwnych rzeczy i uników. (...) Zwierzę ma tak zwany dystans do człowieka i ten dystans w przypadku matek, czyli lochy lub łani się skraca – uspokaja w rozmowie z "Radiem Białystok" leśniczy Maciej Łukaszewicz.

Spotkanie z łosiem na spacerze rzeczywiście nie powinno należeć do traumatycznych przeżyć. Co innego na jezdni. Zderzenie samochodu z łosiem może być bardzo niebezpiecznym zajściem. Wszystko ze względu na częste przypadki "wbicia się" dzikiego i rannego zwierzęcia przez przednią szybę pojazdu porożem w stronę kierowcy i pasażera.

(...) Łoś nigdy nie był bardzo bojaźliwy, czasami był nawet zainteresowany człowiekiem. Nie boją się ludzi, dlatego, że są dużymi zwierzętami, ale też wszystkie spotkania z łosiem, kończą się tym, że spokojnie odchodzą - powiedział Maciej Łukaszewicz.

Inaczej sprawa wygląda przy okazji spotkania z dzikiem. Te zwierzęta często zapędzają się do miasta. W przypadku spotkania lochy z małymi - dzik może zaatakować.

W obronie matka potrafi zrobić wiele rzeczy. Jeżeli spotkamy taką lochę w lesie, możemy się wycofać, schować się gdzieś za drzewem, żeby nas ten zwierzak nie widział i prawdopodobnie wtedy atak się skończy - ostrzega ekspert.

Jeżeli spotkamy dzikie zwierzę w mieście, należy zawiadomić straż miejską lub policję. Przyjmujący zgłoszenie będą wiedzieli, jak należy zachować się w stosunku do danego zwierzęcia — powinni odpowiednio poradzić przez telefon. I wreszcie powiadomią leśnictwo. Lub sami przyjadą z interwencją.

Autor: BAN
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić