Marszałek Szymon Holownia w ostatnich dniach na antenie TVN24 mówił, że podjął decyzję o procedowaniu ustaw dotyczących aborcji 11 kwietnia, czyli po wyborach samorządowych.
Przekazał wówczas, że przedstawi taką rekomendację dotyczącą terminu na prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów. - Żyjemy w rzeczywistości politycznej, nie idealnej. Jesteśmy w środku kampanii wyborczej - zaznaczył Hołownia.
Tymczasem wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, we wtorek złożył wniosek, aby ustawy procedowane były na posiedzeniu Sejmu w dniach 6-8 marca. Został on jednak odrzucony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koalicja Konfederacji i Trzeciej Drogi ws. ustawy aborcyjnej
Czarzasty mówił, że za procedowaniem głosował on sam oraz wicemarszałkinie z Koalicji Obywatelskiej, czyli Dorota Niedziela i Monika Wielichowska. Przeciwko byli przedstawiciele Trzeciej Drogi, czyli Piotr Zgorzelski (PSL), Szymon Hołownia (Polska 2050) oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. Głos marszałka Hołowni liczy się podwójnie, dlatego wniosek przepadł.
Czytaj więcej: Jasnowidz Jackowski już wie. W marcu się zacznie
- Dziwi mnie to, że głosami Konfederacji i Trzeciej Drogi ten temat został zablokowany. No, to taka koalicja, której bym się nie spodziewał - cytuje Polska Agencja Prasowa wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.
Jednocześnie przedstawiciel Nowej Lewicy mówił, że ta sprawa nie zagrozi funkcjonowaniu koalicji rządzącej, a jego partia będzie w tej sprawie konsekwentna. Dodał, że "prawa kobiet nie są kwestią światopoglądu i ideologią".
PAP cytuje również Szymona Hołownię, który odpowiedział Czarzastemu. Marszałek Sejmu zaznaczył, że robi wszystko, by Sejm w realny sposób zmienił sytuację kobiet w Polsce. - To jest mój cel - mówił. Hołownia zapewnił też, że 11 kwietnia to data nieprzekraczalna i te projekty będą rozpatrzone.
Ustawy aborcyjne. Jakie projekty są w Sejmie?
Na tę chwilę w Sejmie są cztery projekty w sprawie aborcji. Lewica złożyła dwa. Jeden zakłada częściową depenalizację i pomoc w niej, a drugi przerwanie ciąży do końca dwunastego tygodnia bez podania przyczyny.
Koalicja Obywatelska chce, aby istniała możliwość przerwania ciąży do dwunastego tygodnia i potem, gdy istnieje zagrożenie życia i zdrowia dla matki. Pod warunkiem, że ciąża pochodzi w wyniku czynu zabronionego, a także gdy istnieje ryzyko wystąpienia wad płodu.
Projekt złożyła też Trzecia Droga. Zakłada on przerwanie ciąży w momencie zagrożenia życia i zdrowia kobiety. Politycy mówią o cofnięciu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, a także o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.