Producent jachtów rozpoczął rozsyłanie zapytań do nabywców. Szefostwo Lürssena chce poznać w ten sposób profil swoich klientów. Jak podaje Bloomberg, firma otrzymała w tej sprawie wytyczne od rządu w Berlinie.
Ma to związek z sytuacją geopolityczną na Ukrainie – podkreślono w ankiecie przesłanej klientom.
Luksusowe jachty pod lupą. Kraje konfiskują aktywa rosyjskich oligarchów
Niemieckie przedsiębiorstwo zbudowało dwa z trzech jachtów powiązanych z rosyjskimi miliarderami. Luksusowe statki zostały w ostatnim czasie skonfiskowane przez władze w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.
Konflikt zbrojny wpłynął na zwiększenie kontroli nad własnością dużych jednostek pływających – zaznacza firma w piśmie skierowanym do nabywców.
Bloomberg zaznacza, że konfiskaty w całej Europie objęły co najmniej 13 jachtów o łącznej wartości 2,25 mld dolarów (ok. 9,6 mld zł). Wszystkie miały należeć do biznesmenów powiązanych z Władimirem Putinem. Rosyjscy oligarchowie próbujący uniknąć sankcji skierowali swoje jachty na Malediwy i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Rosyjscy oligarchowie uwielbiają jachty. "To istotny atrybut bogactwa"
Lürssen to nie jedyna firma, która chce zerwać lub zatuszować powiązania z rosyjskimi oligarchami. Przedsiębiorstwo Imperial Yachts z siedzibą w Monako zamknęło rosyjską wersję swojej strony internetowej i planuje ograniczyć współpracę rosyjskimi klientami. Z kolei Burgess Yachts z siedzibą w Londynie usunęło ze swojej strony internetowej zdjęcia jachtów należących do Rosjan.
Rosyjscy oligarchowie posiadają prawie jedną dziesiątą wszystkich jachtów na świecie mających więcej niż 40 m długości. To istotny atrybut zamożności w kręgach władzy w Rosji – podkreślają eksperci, na których powołuje się Bloomberg.
Obejrzyj także: Co czeka Putina? "Przed żadnym sądem nigdy nie stanie"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.