Wśród działań kontrolnych i analitycznych prowadzonych przez Biuro była m.in. analiza podmiotów, które dostarczały zamówienia do Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych. I MZ, i ARM były podmiotami, które dokonywały zakupów np. maseczek ochronnych lub sprzętu medycznego.
Co wynika z analizy CBA? W skrócie: że wielu potencjalnych kontrahentów było lub mogło być nierzetelnych. Chodzi przede wszystkim o zakupy dokonywane w okresie pandemii. Trzech podmiotów nie udało się sprawdzić ze względu na – jak określono w raporcie – brak możliwości weryfikacji.
Do CBA wpłynęły informacje o 152 złożonych ofertach. Sprawdzeniom poddano blisko 500 osób i podmiotów. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w okresie marzec-maj, w kolejnych miesiącach dynamika ta wyraźnie spadła. W ponad połowie przypadków wydano opinię negatywną lub wskazano na zastrzeżenia dotyczące bądź samego podmiotu bądź złożonej oferty – napisano w raporcie.
Zastrzeżenia? Nic konkretnego
Jak należy rozumieć opisane "zastrzeżenia"? Co innego bowiem oznaczają zastrzeżenia służby wobec podmiotu, a czym innym jest weryfikacja negatywna spółki.
Chodzi np. o to, że podmiot nie ma w swoim PKD określonego typu usług lub działalności. Albo zalega z jakimiś opłatami wobec państwa. Ale jeśli masz zarejestrowaną działalność, a dostawa określonego typu, choć nie wpisana w PKD, nie jest twoim głównym typem działalności tylko, nazwijmy to, jednorazową akcją, to CBA może cię pocałować. Są na to orzeczenia sądów. Gorzej jest z opinią negatywną, bo to zazwyczaj oznacza, że firma jest krzakiem - mówi o2.pl osoba znająca realia pracy Biura.
Warto przypomnieć, że największe zastrzeżenia opinia publiczna miała m.in. do zakupu respiratorów od handlarza bronią, którego nazwisko pojawiało się na liście nielegalnych handlarzy ONZ, czy zakupu maseczek ochronnych od instruktora narciarstwa, znajomego ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Co więcej?
Oprócz tego, z raportu możemy dowiedzieć się, ile spraw wszczęło CBA (w ubiegłym roku 552 - więcej niż w 2019 i 2018 r.). Więcej niż w poprzednich latach jest także prowadzonych postępowań przygotowawczych. Mniejszej liczbie osób postawiono także zarzuty (2 088 w stosunku do 2 226 w roku 2018 r.).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.