W nowo opublikowanym raporcie Eurostatu, możemy zobaczyć najnowsze dane na temat średniej długości życia w krajach Unii Europejskiej oraz niektórych państw niewchodzących w jej skład jak Szwajcaria, Islandia i Norwegia.
Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia to średnia liczba lat, jaką nowo narodzone dziecko przeżyłoby przez resztę swojego życia w obecnych warunkach śmiertelności [...] Wstępne szacunki na 2023, opierają się na cotygodniowych danych dotyczących zgonów zebranych w dniu 30 kwietnia 2024 - czytamy na stronie Eurostatu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Nie wyjadą. Zapytaliśmy Polaków o potencjalną wojnę
Według wstępnych danych z roku 2023 oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w państwach członkowskich wyniosła 81,5 lat, co oznacza wzrost o 0,9 roku w porównaniu z 2022 i 0,2 roku w porównaniu z poziomem przed pandemią w 2019.
Niestety Polska uplasowała się poniżej tej średniej - według raportu długość życia w kraju nad Wisłą wynosi 78,6 lat.
Średnia długość życia przekraczała europejską średnią w 15 krajach. Najbardziej długowieczne są niektóre kraje śródziemnomorskie: Hiszpania (84 lata), Włochy (83,8 lat) oraz Malta, z wynikiem niewiele gorszym - 83,6 lat. Z kolei najniższą średnią długość życia odnotowano w Bułgarii (75,8 lat), Łotwie (75,9) i Rumunii (76,6).
Pocieszający jest fakt, że kraje w ogonie rankingu: mowa tu o sąsiadujących ze sobą Bułgarii i Rumunii, zanotowały wzrost średniej długości życia. Rumunia o jeden rok co jest największym wzrostem w statystykach, a Bułgarii o 0,8 roku.
Sprawdź również: Chwyta za serce. Pokazali, co zrobił trener Industrii Kielce
W krajach Unii Europejskiej największe spadki odnotowały Austria i Finlandia (o 0,4 roku mniej), a następnie Estonia i Holandia (o 0,2 roku mniej). Spadek średniej długości życia największy jest w Islandii, gdzie ubyło 0,6 roku.
Czytaj też: Ruch kolejowy wstrzymany w wyniku pożaru traw. Na miejscu pracuje dziewięć zastępów straży pożarnej
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.