Jak informuje komisarz dr Marek Łuczak, zabezpieczenia zabytków dokonali funkcjonariusze z KWP w Szczecinie i Komisariatu Policji w Barlinku. Policjanci mogli także liczyć na pomoc archeologa z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Przeczytaj także: Wypadek w Warszawie. 13-latka wpadła do Wisły
Nielegalna aukcja internetowa. Policja zabezpieczyła średniowieczne zabytki
W wyniku śledztwa policjanci dotarli do osoby, która wystawiła średniowieczne zabytki na – jak się okazało – nielegalnej aukcji. Mieszkaniec Barlinka (woj. zachodniopomorskie) dowodził, że zabytki odziedziczył po zmarłym ojcu.
Przeczytaj także: Wyjął spod bluzy nóż i zaatakował policjantów. Grozi mu 10 lat więzienia
Zgodnie z art. 35 Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami zabytki archeologiczne stanowią własność Skarbu Państwa. Osoby, które próbują nimi handlować, popełniają przestępstwo z artykułu 291 Kodeksu Karnego. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Przeczytaj także: Auto widmo w Chełmie. Cudem nie doszło do karambolu
Cenny przedmioty zostały zabezpieczone przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Tam eksperci przeprowadzą na nich badania pod kątem określenia przynależności oraz autentyczności. Łącznie policjanci odzyskali kilkanaście grotów strzał do kuszy i łuku, grot oszczepu, ostrze sztyletu, a także średniowieczne żeleźce topora.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.