Środa Popielcowa jest ważnym dniem dla katolików. Właśnie tego dnia rozpoczyna się wielki post. Podczas mszy świętej ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych - robi to na znak pokoju.
Ci, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania postu. W Środę Popielcową nie można jeść mięsa, a poza tym należy spożyć tylko jeden posiłek do syta i dwa skromniejsze.
Wielki post to czas wyjątkowej zadumy nad męką Zbawiciela, której towarzyszą akty pokutne. W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do jednego do syta i dwóch lekkich. W całym okresie wielkiego postu nie należy brać udziału w zabawach i urządzać ich, czyli z tańcami i głośną muzyką. - przekazał w rozmowie z "Faktem" franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Z tego powodu w tym okresie rzadziej udziela się ślubów, ponieważ młoda para musiałaby zrezygnować z wystawnego wesela. Zakaz zabaw wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat Polski i obowiązuje na terenie naszego kraju. Jeżeli przebywamy za granicą np. na wycieczce, obowiązują nas przykazania ustalone przez kościół miejscowy - dodał Szewek.
Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła?
A czy w Środę Popielcową (14 lutego 2024 roku) trzeba iść do kościoła?
Nie, nie jest to konieczne. Popielec to bowiem święto zalecane, a nie nakazane. Katolicy nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Ci, którzy nie wybiorą się na mszę świętą, nie będą mieć więc grzechu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.