Stan wyjątkowy daje państwu szereg nowych uprawnień. Pozwala na ograniczenie prawa do zgromadzeń (za wyjątkiem kościołów), cenzurę prewencyjną, a także kontrolowanie korespondencji i rozmów telefonicznych.
Rząd jednak uspokaja osoby zamieszkujące tereny przygraniczne. Nikt nie zamierza korzystać z tych najostrzejszych restrykcji.
Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych - restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwość swobodnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej na tych terenach - mówił na wtorkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.
Szczegółowe obostrzenia dopiero zostaną ogłoszone, gdy odpowiednie rozporządzenie wyda prezydent. Na razie wiadomo tyle, że pas przygraniczny objęty stanem wyjątkowym ma mieć około 3 km szerokości.
Zakazy mają być nałożone przede wszystkim na dziennikarzy, aktywistów, polityków opozycji i tych, którzy mieszkają w tym pasie.
Nie będzie możliwości organizowania tam zgromadzeń, imprez masowych. Będą bardzo ostre rygory dotyczące posiadania broni. Dla osób organizujących różne happeningi nad granicą - oni nie będą mogli się przy tym pasie przemieszczać - przekazał Kamiński.
Stan wyjątkowy w Polsce - szczegóły
Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, stan wyjątkowy w konkretnych miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego zostanie wprowadzony decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie podkreślono, że:
- spełnione są dwie z trzech możliwych przesłanek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tj. zagrożenia bezpieczeństwa obywateli oraz zagrożenia porządku publicznego.
- stan wyjątkowy zostanie wprowadzony na okres 30 dni.
- na obszarze objętym stanem wyjątkowym:
- zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
- wprowadza się obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
- wprowadza się ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Wykaz miejscowości położonych w poszczególnych gminach i powiatach województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego, składających się na obszar objęty wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego dostępny jest tutaj >>>
Czytaj także: Czas się kończy. Nie zrobisz tego? Nawet 5 tys. zł kary
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.