Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Stan wyjątkowy uderza w myśliwych. Chcą zmian

54

Myśliwi z terenów objętych stanem wyjątkowym narzekają, że nie mogą prowadzić gospodarki łowieckiej. Wiązać ma się to m.in. brakiem możliwości oszacowania strat spowodowanych przez zwierzynę, na czym cierpieć mają też rolnicy. Łowczy będą domagać się zmian ustawowych.

Stan wyjątkowy uderza w myśliwych. Chcą zmian
Myśliwi z terenów objętych stanem wyjątkowym chcą zmian (pzlow.pl)

Na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy, wykluczona została możliwość polowań. Myśliwi z tych regionów twierdzą, że niekontrolowana zwierzyna powoduje teraz szkody, a na tym cierpią głównie rolnicy.

Zakaz łowiecka to straty dla rolników?

Nie możemy wchodzić na te tereny przygraniczne, tym bardziej z bronią, więc nie możemy polować. Teraz dziki i jelenie panoszą się w kukurydzy, rolnicy mają straty, a my nie możemy szacować szkód – tłumaczy Artur Soszyński, łowczy koła Ponowa i pracownik Nadleśnictwa Chotyłów, cytowany przez "Dziennik Wschodni".

Szacowanie strat opiera się m.in. na ich dokumentacji fotograficznej, na co rozporządzenie o stanie wyjątkowym również nie zezwala. Za złamanie zakazu grozi kara do 5 tys. zł.

Myśliwi bez dochodów

Łowczy podkreśla, że brak możliwości sprzedaży tusz upolowanej zwierzyny powoduje, że myśliwi nie zarabiają. Jego zdaniem zapisy rozporządzenia powinny zostać jak najszybciej zmienione.

Nasze dochody w kołach to nasze składki, ale też pieniądze ze sprzedaży tusz zwierzyny. A skoro teraz jej nie pozyskujemy, to nie mamy dochodów. Stratni jesteśmy zarówno my myśliwi, jak i rolnicy – twierdzi Soszyński.

Jak informuje "Dziennik Wschodni", w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie na ten temat. Przygotowano wspólne stanowisko w sprawie zmian ustawowych.

Należałoby przenalizować rozporządzenie o rekompensatach i poszerzyć je o kategorię podmiotów, które mogą się o nie starać, tak by nasza branża łowiecka również mogła z tego korzystać – mówi p.o. łowczego okręgowego w Białej Podlaskiej.

PZŁ: To Skarb Państwa powinien wypłacić poszkodowanie

Przed kilkoma dniami Polski Związek Łowiecki wydał kołom łowieckim zalecenia dotyczące tego, jak powinni działać na obszarach objętych stanem wyjątkowym. "Szacowanie szkód łowieckich należy realizować na tyle, na ile zezwolą na to władze publiczne realizujące zadania na terenie objętym stanem wyjątkowym" - stwierdził PZŁ.

W ocenie zarządu PZŁ koła łowieckie powinny kontaktować się w tej sprawie z właściwym komendantem placówki Straży Granicznej i określić warunki pobytu na danym terenie. Dodano, że stan wyjątkowy jest "siłą wyższą", więc podmiotem zobowiązanym do wypłacenia odszkodowania może być Skarb Państwa.

Zobacz także: Polski pojazd Straży Granicznej zaatakowany. Białoruski pogranicznik złapany na gorącym uczynku
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić