Statek "Sofia" wypłynął z Ustki w czwartek po południu, kierując się w stronę Szwecji bez ładunku. Wieczorem doszło na nim do pożaru, co zmusiło załogę do wezwania pomocy. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że około godziny 21:20 polska Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otrzymała informację od duńskich służb o pożarze na pokładzie statku.
Jednostka znajdowała się w pobliżu wyspy Bornholm, na wodach duńskich. Mimo wysłania śmigłowca z Darłowa, to duńskie i szwedzkie śmigłowce dotarły na miejsce jako pierwsze, ewakuując całą pięcioosobową załogę na duńską fregatę. Polskie służby ratownicze uczestniczyły w akcji jako wsparcie.
Rzecznik prasowy SAR, Rafał Goeck, przekazał PAP, że w kierunku dryfującej "Sofii" płyną dwie polskie jednostki: wielozadaniowy statek ratowniczy "Kapitan Poinc" oraz holownik H8 z 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. Mają one dotrzeć do statku w piątek około godziny 18:00.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do samotnie dryfującej "Sofii" płyną już służby
Agnieszka Wieczorek, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Szczecinie, poinformowała, że "Sofia" znajduje się 32 mile morskie od brzegu na wysokości Koszalina i dryfuje z prędkością 1,2 węzła. Statek jest monitorowany przez system automatycznej identyfikacji, a sytuację na bieżąco raportują kapitanowie przepływających jednostek oraz polskie i niemieckie samoloty patrolowe.
Dryfujący statek nie stanowi obecnie zagrożenia dla żeglugi, a Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej wydało odpowiednie ostrzeżenia nawigacyjne. Przyczyny pożaru na "Sofii" są jeszcze nieznane. Armator zamówił holownik z Rostocku w Niemczech, który zabezpieczy i odholuje uszkodzoną jednostkę do wybranego portu lub stoczni remontowej.
W chwili wypadku na Bałtyku panowały trudne warunki pogodowe — wiatr o sile od 5 do 7 stopni w skali Beauforta, osiągający prędkość do 17,1 m/s (około 65 km/h). "Sofia" to statek handlowy zbudowany w 1986 roku, o długości całkowitej 71,84 metra. Ostatnio odwiedził Ustkę 28 listopada z ładunkiem kruszywa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.