Jak podaje branżowy kanał na Telegramie "Awiatorszczina", który powołuje się na wewnętrzną dokumentację Rostransnadzoru (odpowiednik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej). Inspektorzy zauważyli uszkodzenia dopiero podczas niedawnej kontroli Przedsiębiorstwa Lotniczego w mieście Kostroma.
Czytaj także: Potężna eksplozja u Rosjan. Mają problem
Samoloty zostały wybudowane w ZSRR
Portal "The Insider" podaje, że łącznie we flocie Przedsiębiorstwa Lotniczego Kostroma są cztery samoloty tego modelu, na dwóch znaleziono podobne wgniecenia. Stare radzieckie maszyny obsługują loty między Kostromą a Petersburgiem trzy razy w tygodniu.
Jeden z samolotów ma 40 lat, z kolei drugi - 45. Wgniecenia znajdują się w nich w różnych miejscach - w jednym samolocie obok silnika, a w drugim - na czubku prawej połowy stabilizatora. Przewoźnik zapewnia, że samolot już został kupiony ze wgnieceniami w 2016 roku.
Czytaj także: "Latający Kreml" przerobiony. Niepokojące wieści z Rosji
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przez 10 lat latały ze wgnieceniami
Usterki odnotowano pod koniec maja 2010 i na początku listopada 2012 i od tego czasu nie zwracano na nich uwagi podczas przeglądów, które mają odbywać się przed każdym lotem.
Według dokumentacji operacyjnej dewelopera nie da się latać z takimi uszkodzeniami. Dopiero teraz Rostransnadzor wydał zakaz użycia maszyn do czasu naprawy uszkodzeń. Inspektorat dowiedział się również, że z 15 pilotów prawie połowa nie przeszła niezbędnego szkolenia, w tym szkolenia na symulatorze.
"Zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu"
Rostransnadzor zaczął sprawdzać Kostroma Aviation Enterprise po niedawnej katastrofie śmigłowca pogotowia lotniczego Mi-2 w Kostromie. Na pokładzie było pięć osób. Według wstępnych danych podczas incydentu zginęła jedna osoba – 67-letni pacjent ewakuowany helikopterem, a dwóch ratowników medycznych i dwóch pilotów zostało rannych.
Jak powiedział portalowi "The Insider" anonimowy ekspert lotniczy, operowanie samolotem z takim uszkodzeniem stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. - Może zostać zakłócony, powstanie nadmierny opór, a samolot będzie potrzebował więcej paliwa, co również zwiększy emisje do atmosfery - twierdzi ekspert.