48-letni Shaun Pinner to były brytyjski żołnierz. Obecnie jednak walczy na froncie na Ukrainie. Dwa dni temu nagrał krótki filmik, w którym przekazał, że "straciliśmy kilku chłopaków". Miało to miejsce wtedy, gdy armia Putina oblegała Kijów i inne większe miasta.
Pinner, który wstąpił do ukraińskiej armii jako "żołnierz kontraktowy", nie ujawnił swojej lokalizacji ze względów bezpieczeństwa. "To było kwitnące miasteczko. Dopóki oczywiście Armia Czerwona nie zdecydowała się stawić" - mówił do kamery.
Brytyjczycy chcą walczyć o Ukrainę
To, jak się okazuje, nie przeszkadza Brytyjczykom w zgłaszaniu się do ochotniczej Lads Army.
We wtorek pod ambasadą Ukrainy w Londynie ustawiła się kolejka mężczyzn, chcących iść na front. Była to odpowiedź na wezwanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby przyłączyli się do obrony jego kraju przed Rosją.
Minister spraw zagranicznych Liz Truss wydawała się zachęcać Brytyjczyków, mówiąc, że "bezwzględnie ich poprze". Tymczasem prawnicy w Wielkiej Brytanii ostrzegają ich, że później mogą mieć kłopoty.
Czytaj też: Influencerka z Rosji: "Mogą nas zamknąć"
Nielegalne ochotnictwo?
Wielka Brytania może ich ścigać na mocy brytyjskich przepisów dotyczących terroryzmu – podobnie jak tych, którzy chwycili za broń dla kurdyjskich sił milicji przeciwko ISIS w Syrii. Podobnie zresztą mówił o tym premier Boris Johnson.
Rozumiem, dlaczego ludzie czują się tak, jak oni, ale mamy w naszym kraju przepisy dotyczące konfliktów międzynarodowych i sposobu ich prowadzenia - powiedział we wtorek podczas przemówienia w Estonii.
Jednak i to nie jest w stanie powstrzymać chętnych do chwycenia za broń. Jednym z nich jest 38-letni Sam Ottaway, który pracuje w banku i nie ma żadnego bojowego doświadczenia.
Czytaj też: Domaga się "deputinizacji świata". Mocny apel
To właściwa rzecz, nie wyobrażam sobie, żebym mógł postąpić inaczej. Historia nauczyła nas, że to się nie skończy od tak, prawda? - powiedział "Daily Mail".
Brytyjscy ochotnicy mogą więc po powrocie stanąć przed sądem. Oskarżenia jednak prawdopodobnie byłyby umorzone, tak jak się stało w przypadku bojowników, którzy pojechali walczyć w Syrii. Choć takiej pewności mieć nie mogą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.