Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Strategia negocjacyjna Rosji. Czy ma szanse się powieść

Rosjanie stosują strategię negocjacyjną Andrieja Gromyki, polegającą na żądaniu maksymalnych ustępstw, co często prowadzi do ustępstw ze strony Zachodu - informuje "Le Grand Continent".

Strategia negocjacyjna Rosji. Czy ma szanse się powieść
Rozmowy delegacji USA i Rosji w Arabii Saudyjskiej (Licencjodawca, RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS / HANDOUT)

Rosjanie w rozmowach z Zachodem stosują taktykę negocjacyjną Andrieja Gromyki, byłego ministra spraw zagranicznych ZSRR. Strategia ta opiera się na żądaniu maksymalnych ustępstw, co często prowadzi do nagięcia się do nich Zachodu. "Le Grand Continent" podkreśla, że Gromyko, pełniący funkcję ministra w latach 1957-1985, był znany z twardych negocjacji.

Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, strategia Gromyki opiera się na trzech głównych zasadach. Pierwsza to domaganie się maksymalnej stawki i żądanie tego, czego nigdy się nie miało, aby uzyskać jak najwięcej. Stawianie ultimatum, w myśl tego, że Zachód często ulega twardym żądaniom, co prowadzi do dalszych rozmów. Ostatnia zasada to nieustępliwość Zawsze znajdzie się oferta, która spełni postawione wymagania.

Według "Le Grand Continent", prezydent Rosji Władimir Putin wspiera rolę Donalda Trumpa jako mediatora w konflikcie na Ukrainie, co ma na celu przywrócenie Rosji statusu mocarstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trump krytykuje Zełenskiego. "To jest zemsta, taka czysto osobista"

Spotkanie w Rijadzie

We wtorek w Rijadzie odbyło się 4,5-godzinne spotkanie rosyjskiej delegacji z przedstawicielami administracji Trumpa. Po stronie amerykańskiej uczestniczyli sekretarz stanu Marco Rubio, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz oraz specjalny wysłannik ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff. Rosję reprezentowali szef MSZ Siergiej Ławrow i doradca Putina Jurij Uszakow.

Sekretarz stanu USA poinformował, że obie strony zgodziły się na: ustalenie mechanizmu konsultacji w celu rozwiązania spornych kwestii i przywrócenia pełnej działalności ambasad. Kolejnym punktem zgodnym jest powołanie zespołów negocjatorów do rozmów o zakończeniu wojny w Ukrainie. Porozumienie objęło również zainicjowanie dyskusji o współpracy geopolitycznej i gospodarczej po zakończeniu konfliktu oraz kontynuowanie zaangażowania w poprawę relacji dwustronnych.

W środowej wypowiedzi dla mediów Putin skrytykował kraje europejskie za ingerencję w debatę publiczną podczas kampanii prezydenckiej w USA. Zaznaczył, że Rosja nigdy nie dopuściła się podobnych działań. "Le Grand Continent" zwraca uwagę, że takie wypowiedzi mają na celu przekonanie Rosjan, że Europa chce wpływać na zmiany w USA.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Piłkarskie pytanie zatrzymało uczestnika "Milionerów". Znałbyś odpowiedź?
Tajemnicze zaginięcie 26-latki. Trwają poszukiwania Katarzyny Błaszko
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić