Strażacy znów w akcji. Zaczął się sezon na takie pożary, trzeba uważać

1

Rozpoczął się sezon na pożary na polach. Strażacy z Pęzina, Stargardu i Suchania (woj. zachodniopomorskie) walczyli w czwartek z pożarem ścierniska. To kolejne takie zdarzenie w ciągu zaledwie kilku dni. W wakacje, gdy jest sucho i gorąco, często płoną pola uprawne, a nawet sprzęt rolniczy.

Strażacy znów w akcji. Zaczął się sezon na takie pożary, trzeba uważać
Pożar ścierniska w woj. zachodniopomorskim (Facebook, OSP Pęzino)

W czwartek 27 czerwca około godz. 15 strażacy z JRG Stargard, OSP Pęzino i OSP Suchań, gasili ściernisko. Jako miejsce zdarzenia podano Trzebiatów-Sułkowo (miejscowości w woj. zachodniopomorskim). Pożar udało się opanować.

To kolejne tego typu zdarzenie w ostatnich dniach. 26 czerwca strażacy z powiatu kluczborskiego (woj. opolskie) dwukrotnie gasili ścierniska na zebranym zbożu. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej pożar nie zdążył się rozprzestrzenić na pobliskie pola.

Do pożaru ścierniska doszło także w miejscowości Lubno (woj. lubuskie), gdzie w akcji gaśniczej uczestniczyło 10 zastępów straży pożarnej. Ogień błyskawicznie się rozprzestrzeniał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 1500 zł kary. Kierowcy wciąż nie wiedzą, co robią źle
Pole zostało zabezpieczone przed dalszym rozprzestrzenianiem ognia poprzez oboranie dookoła. Nikt nie został poszkodowany - poinformował mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Na polu pod Parczewem (woj. lubelskie) podczas żniw w płomieniach stanął kombajn, a od niego zapaliło się zboże.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Płoną ścierniska i maszyny rolnicze

Pożary ściernisk i sprzętu rolniczego nie są niestety odosobnionymi przypadkami. Latem strażacy mają ręce pełne roboty. W takich sytuacjach zazwyczaj ogień szybko się rozprzestrzenia, a rolnicy mogą ponieść dotkliwe straty.

Służby od lat przypominają, że wypalanie ściernisk w celu pozbycia się słomy czy chwastów, jest zabronione. Wysuszone pędy zbóż palą się bardzo szybko, ogień rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie i może zagrażać lasom, uprawom i zabudowaniom. Ponadto w pożarze giną zwierzęta, które nie mają szans na ucieczkę.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić