Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

"Strefy wolne od koronawirusa". Turcja ma pomysł na przyciągnięcie turystów

15

Epidemia koronawirusa w Turcji nadal trwa. Jednak władze kraju już myślą, w jaki sposób z powrotem przyciągnąć do siebie turystów, którzy rocznie zostawiają tam dziesiątki miliardów dolarów.

Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi tureckiej gospodarki
Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi tureckiej gospodarki (Getty Images)

Dla Turcji branża turystyczna jest jednym z filarów gospodarki. W zeszłym roku do kraju przyjechały 52 miliony turystów, którzy zostawili na miejscu 35 miliardów dolarów - przede wszystkim w Stambule oraz rejonie Antalyi. W tym roku rząd liczył, że przyjedzie ich jeszcze więcej.

Tymczasem cały rynek stanął, rezerwacje często zostały odwołane. Nie kursują połączenia międzynarodowe, a pracujące na tym rynku miliony obywateli liczą starty.Ich powrót jest jednym z kluczowych elementów stanięcia kraju na nogi po kryzysie wywołanym epidemią COVID-19.

Strefy wolne od koronawirusa

Władze w Ankarze muszą więc poważnie zastanowić się nad tym, jak reanimować rynek turystyki, która z początkiem pandemii właściwie zamarła. Jednym z pomysłów jest przyznawanie certyfikatu "strefy wolnej od koronawirusa" obszarom, gdzie przez określony czas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia.

Będziemy forsować ten temat krok po kroku i konsultować się z przedstawicielami różnych ministerstw. Jeżeli wszystko będzie zgodnie z planem, pierwsze certifikaty mogą być wydawane już pod koniec maja - mówił minister turystyki Mehmet Nuri Ersoy.

W planach jest najpierw turystyka krajowa, w drugim etapie zagraniczna. Jak donosi portal Deutche Welle, turecki minister liczy najpierw na przyjezdnych z krajów Azji, dopiero później, a pod koniec lipca, z Europy. Są to bardzo optymistyczne plany: epidemia, choć na starym kontynencie powoli mija, to wciąż trwa i niewiele zapowiada, by miała się to w najbliższym czasie skończyć.

A wznowienie turystyki międzynarodowej zależy nie tylko o od sytuacji w Turcji, ale tej globalnej. Kurorty turystyczne są bowiem jednymi z najważniejszych rozsadników chorób (tak jak było np. z ośrodkiem narciarskim Ischgl w Austrii czy plażami na Florydzie), więc nawet jeśli nie będą stwierdzane zakażenia lokalne, to mogą one zostać szybko przyniesione przez turystów. Strefy wolne od koronawirusa mogłyby więc szybko stać się nimi z powrotem.

Strefom nie pomaga też fakt, że większość dużych linii lotniczych wciąż nie działa, albo działają w ograniczonym stopniu. Turkish Airlines planuje wznowić kursy międzynarodowe pod koniec maja, przy zastosowaniu ścisłych norm sanitarnych. Problemem jest też wprowadzana w wielu liniach lotniczych zasada zajmowania co drugiego miejsca. Do tureckich kurortów lata bardzo wiele czarterów, które w tym roku, być może, w ogóle nie wystartują, ponieważ lot czarterowy opłaca się przewoźnikowi dopiero przy dużej liczbie pasażerów.

Sama Turcja zresztą nadal zmaga się z epidemią. Potwierdzono w niej już ponad 127 tysięcy infekcji, z czego niemal 3,5 tysiąca zakończyło się śmiercią. W ostatnich tygodniach liczba przypadków koronawirusa systematycznie spada, wciąż jednak jest to więcej niż tysiąc zakażeń dziennie.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Krzysztof Simon o odmrażaniu gospodarki: "Trzeba to robić skrajnie ostrożnie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić