Nowe badanie wykazało, że komory zostały zbudowane jako schronienia. Finalnie dla zwierząt, które je tworzyły, stały się pułapką. Zwierzęta utknęły w środku, a następnie skamieniały.
Wszystko działo się w amerykańskim stanie Wyoming, które 230 mln lat temu zmagał się z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi. Wielomiesięczne ulewne deszcze zmieniały ziemię w rozmokły teren, a po ich ustaniu natychmiast nadchodziły upały i susze. To wszystko tworzyło warunki wyjątkowo nieprzyjazne dla organizmów zależnych od wilgoci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stworzenia nazwane przez naukowców Ninumbeehan dookoodukah konstruowały nory o kształcie sporego pocisku, które zachowały się po dziś dzień.
Skalne "puszki po Pringles"
Odkrycie sięga 2014 roku. Wówczas David Lovelace, naukowiec z University of Wisconsin Geology Museum, badał warstwy skalne w Wyoming. Jego uwagę zwróciły cylindryczne struktury skalne, które kształtem przypominały "puszki po Pringles". Naukowiec szybko zrozumiał, że to skamieniałe nory. Zabrał jedną z nich do laboratorium, gdzie rozłupał ją młotkiem, a w środku odkrył czaszkę z ostrymi zębami. Wpierw myślał, że to krokodyl, ale koleje badania wykazały, że była to czaszka płaza. To zapoczątkowało proces dalszych badań.
Lovelace poprosił o pomoc Jasona Padro, eksperta od skamieniałych płazów z Field Museum. Padro przebadał pozostałe nory i odkrył w nich częściowe szkielety płazów. W sumie zespół odkrył aż 80 nor, z czego w wielu znajdowały się szczątki.
Z badań naukowców wynika, że płazy mierzyły średnio 30 cm długości, miały niewielkie i słabo rozwinięte kończyny i czaszki w kształcie łyżki, które prawdopodobnie wykorzystywały do kopania. W czasie pory deszczowej zamieszkiwały rzeki. Gdy rzeki wysychały, te niezwykłe płazy zagrzebywały się głowami w mulistym podłożu i przechodziły w stan przypominający hibernację, aby przetrwać w ten sposób okres suszy. Nory stawały się grobowcami płazów, gdy zmieniający się brzeg rzeki nie dostarczał im wody, a to doprowadzało do uwięzienia i skamienienia płazów na miliony lat.