Z jeńcem porozmawiali dziennikarze programu "Snidanok 1+1". Jak opowiedział rosyjski żołnierz, odpowiadał on za ostrzeliwanie budynków mieszkalnych w Mariupolu, który od pierwszych dni inwazji był regularnie atakowany przez rosyjskie siły.
"Strzelaj teraz, a my nakręcimy coś na TikToka"
Szczególną uwagę żołnierz zwrócił na bojowników Ramzana Kadyrowa, którzy codziennie chwalili się w mediach społecznościowych swoimi "sukcesami na froncie". Jak mówił, ludzie Kadyrowa biegali w pobliżu, mówiąc "Strzelaj teraz, a my nakręcimy coś na TikToka".
Dziennikarz zapytał najeźdźcę, dlaczego strzelał do infrastruktury cywilnej, na co odpowiedział, że "został poinformowany o tym, że w środku są Siły Zbrojne Ukrainy". Przyznał jednak, że ich nie widział.
Powiedział też, że cywilów też nie widział, bo strzelał z daleka, ale mogli tam być – opowiadał dziennikarz o dialogu z rosyjskim najeźdźcą.
"Armia tiktokerów"
Działalność czeczeńskich pododdziałów podległych Kadyrowowi od początku wojny jest relacjonowana w rosyjskich mediach, a przede wszystkim w sieciach społecznościowych przez samych kadyrowców. Bojownicy za wszelką cenę próbują udowodnić że "skutecznie walczą w Ukrainie", ale dużo częściej zaliczają wpadki i po prostu się ośmieszają.
Kadyrowców w sieci zaczęli nazywać "armią tiktokerów", ponieważ ich nagrania to przeważnie ustawki skierowane do mediów społecznościowych. Bojownicy ostrzeliwali puste domy i powietrze, mówili, że "zdobyli Mariupol", nagrywając filmiki w Groznym i rozdawali ukradzione jedzenie jako "pomoc humanitarną".
Mariupol zniszczony w 95 procentach
Mariupol został po ciężkich walkach zajęty przez rosyjskie wojska okupacyjne. Jak podaje Ukrinform, w wyniku rosyjskiego ostrzału Mariupola zniszczono lub uszkodzono aż 1356 wielopiętrowych budynków, to aż 95 proc. wszystkich domów mieszkalnych. Większości nie da się już odbudować.
Mer Wadym Bojczenko ocenił, że odbudowa zniszczonego przez Rosjan miasta będzie kosztować ponad 14 mld dolarów. Dziś Mariupol nie ma dostaw prądu, wody i gazu. Od początku rosyjskiej inwazji w mieście zginęło około 22 tys. cywilów.
Ponad 50 tys. osób deportowano do Rosji oraz czasowo okupowanych terytoriów obwodu donieckiego. Obecnie w zablokowanym mieście pozostaje ponad 100 tys. mieszkańców. Mariupolowi grozi katastrofa ekologiczna i wybuch epidemii chorób zakaźnych.