Rosyjskie Centrum Biznesu w Afganistanie poinformowało o swoim kluczowym zadaniu, jakim jest opracowanie szczegółowej mapy geologicznej zasobów mineralnych Afganistanu. Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie władz talibskich w organizacji i rozwijaniu wydobycia cennych surowców.
Szef Centrum, Rustam Khabibullin ujawnił, że badania terenowe zostały już przeprowadzone w trzech prowincjach: Kunduz, Takhar i Badakhshan. Jak informuje "The Moscow Times", wtępne wyniki wykazały, że wielkość złóż znacznie przewyższa wcześniejsze prognozy, które opracowywały radzieckie i zachodnie instytucje geologiczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Giennadij Teslenko, geolog kierujący Służbą Badań Bazy Zasobów Mineralnych w Rosyjskim Centrum Biznesowym, podkreślił, że analizy próbek wykazały nadspodziewanie wysoką zawartość cennych surowców.
Według jego danych, zawartość metali szlachetnych jest osiem razy wyższa, a metali ziem rzadkich – aż dwanaście razy wyższa od przewidywań. Wśród odkrytych metali szlachetnych wymienia się srebro, złoto, platynę i pallad, a do metali ziem rzadkich należą lit, tantal, niob, cez, rubid, beryl i kadm.
Rosja zacieśnia relacje z Talibami
Rząd talibów nie jest oficjalnie uznawany na arenie międzynarodowej. Głównym powodem jest niewywiązywania się z zobowiązań takich jak ochrona praw człowieka, tworzenie rządu integracyjnego czy walka z terroryzmem i handlem narkotykami.
Talibowie pozostają zakazaną organizacją w Rosji, jednak rosyjskie władze regularnie zapraszają ich delegacje na wydarzenia dyplomatyczne i konferencje wysokiego szczebla.
Moskwa rozważa wykreślenie talibów z listy organizacji terrorystycznych. W maju 2024 roku rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości przekazały prezydentowi Władimirowi Putinowi raport uzasadniający tę decyzję.
Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa wyjaśniła, że krok ten ma charakter pragmatyczny, ponieważ talibowie kontrolują Afganistan, a współpraca z nimi jest niezbędna do zwalczania handlu narkotykami, terroryzmu i przestępczości transgranicznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.