Obecnie świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednak nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Maksymalna kwota nie była zmieniana od 2008 roku, mimo że w tym czasie koszty utrzymania znacząco wzrosły, a sądy orzekają wyższe alimenty na rzecz dzieci.
Ministerstwo Rodziny przygotowało projekt ustawy zakładający zwiększenie maksymalnej wysokości świadczeń o 100 proc., czyli o dodatkowe 500 zł. Nowe przepisy będą dotyczyć świadczeń przysługujących od 1 października 2024 roku, co oznacza wypłaty z wyrównaniem od tej daty.
Świadczenia alimentacyjne. Komu przysługują?
Świadczenie przysługuje osobom uprawnionym do ukończenia 18 lat, a w przypadku kontynuowania nauki w szkole lub na uczelni wyższej — do 25 lat. Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą otrzymywać wsparcie bezterminowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt ustawy realizuje zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej zawarte w programie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów!" i stanowi część umowy "Koalicja 15 października". W praktyce rządzący potrzebowali 300 dni, by przygotować projekt ustawy i zmienić kwotę świadczenia zgodnie z obietnicą. Lepiej późno, niż wcale?
Warto przypomnieć, że w Polsce każdego roku przybywa osób zadłużonych w związku z niezapłaconymi alimentami. Kilka miesięcy temu "Rzeczpospolita" poinformowała, że łączne zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą niemal 15,5 mld złotych. Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest 290 tys. osób, przy czym większość, bo aż dziewięćdziesiąt cztery procent z nich, to mężczyźni.