Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas homilii na pielgrzymce młodzieży do Kalwarii Zebrzydowskiej odniósł się do początków chrześcijaństwa i postanowił podsumować kondycję dzisiejszego świata i sytuacji społeczno-politycznej.
- Chrześcijanin, nawet jeśli socjologicznie jest drobinką w tym świecie, ma poczucie, że jest kimś. Jeśli się ma poczucie tego, kim się jest w Chrystusie, nie ma powodów, by czuć jakikolwiek kompleks niższości - mówił abp Jędraszewski.
Przeciwnie – to świat przegrywa i przegra w konfrontacji z mocą, jaką daje Chrystus i z mądrością, jaką Chrystus obdarza tych wszystkich, którzy mu zawierzyli – dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jędraszewski ponownie o igrzyskach olimpijskich
Jędraszewski odniósł się też po raz kolejny do inauguracji igrzysk olimpijskich w Paryżu. Wspomniał przy tym o Dionizosie, który w mitologii był bogiem wina, upojności i rozwiązłości seksualnej.
W tej scenie inauguracji olimpiady było właśnie to przesłanie – kończy się świat chrześcijański, powinna się skończyć moralność chrześcijańska zawarta w Ewangelii, wyrażona w Chrystusie ukrzyżowanym. Powinny nastać czasy upajania się życiem, niepatrzenia w przemijalność życia, ale w bieżącą chwilę, w której trzeba znaleźć maksimum przyjemności i minimum cierpienia. To jest sens życia człowieka proponowanego dzisiaj – mówił abp Jędraszewski.
– Na przekór tej antyewangelii, my wracamy do źródeł, ciągle na nowo odkrywając godność dziecka Bożego – dodał.
Nowacka o Jędraszewskim: Godzi się na jedną godzinę lekcji religii
W ostatnim czasie abp Jędraszewski ostro wypowiada się na temat planów ministry edukacji Barbary Nowackiej dotyczących ograniczenia lekcji religii w szkole do jednej tygodniowo.
Tymczasem w tym tygodniu w Radiu Zet ministra odniosła się do sprzeciwu hierarchów wobec łączenia klas na lekcjach religii. - To jest wycie o kasę - stwierdziła Nowacka. Odniosła się także bezpośrednio do abp. Jędraszewskiego.
Mam świeże pismo od biskupa Jędraszewskiego, że godzi się na jedną godzinę lekcji religii, bo nie ma chętnych do nauczania. Robią zamieszanie, a nie spojrzą w kadry - stwierdziła Nowacka.
Czytaj także: Cios w Kościół? Reakcja księży na rewolucję w szkołach
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.