Tedros Ghebreyesus poinformował o konieczności zmiany nazwy "małpia ospa" w trakcie wtorkowego briefingu prasowego. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia wskazał, że z inicjatywą wyszli sami naukowcy, którzy zajmują się badaniem tej choroby.
Przeczytaj także: Szef WHO krytykuje Chiny. "Konieczna jest zmiana podejścia"
WHO współpracuje z instytucjami partnerskimi i ekspertami z całego świata również nad zmianą nazwy wirusa małpiej ospy – przekazał Tedros Ghebreyesus w trakcie briefingu prasowego WHO.
Małpia ospa – ta nazwa wkrótce będzie nieaktualna. Oto powód
Jak wyjaśnił dyrektor generalny WHO, otrzymał list podpisany przez 30 wysokiej klasy naukowców, którzy wnioskowali o pilną potrzebę zmiany nazwy "małpia ospa". Przekonywali, że obecna jest dyskryminująca oraz stygmatyzująca.
Przeczytaj także: Nowy szef WHO wybrany. Nie ma niespodzianki
Biorąc pod uwagę coraz szybsze rozpowszechnianie się informacji i skupienie uwagi na międzynarodowej epidemii (...) u ludzi, ważne jest, aby rozważyć odpowiednią, niedyskryminującą i niestygmatyzującą nomenklaturę (...) – cytuje fragment listu New York Post.
Przeczytaj także: Wakacje 2022. Tak zaraża małpia ospa. WHO wydało ważny komunikat
Naukowcy, którzy wystosowali list do dyrektora generalnego WHO, podkreślili, że nowa nazwa musi być "niestygmatyzująca". Polecali, aby przy jej wymyślaniu możliwie zminimalizowano ewentualny negatywny wpływ na narody, regiony geograficzne, gospodarkę i ludzi. Ważne też, aby uwzględniono ewolucję i prędkość, z jaką wirus rozprzestrzenia się po świecie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.