Jak podaje "Wirtualna Polska", do słów Dudy odnieśli się m.in. dziennikarze amerykańskich mediów "New York Times", "Bloomberg" oraz brytyjskich "Reuters" i "The Guardian". Skomentowali m.in. podpisanie przez prezydenta Karty Rodziny oraz określanie LGBT "ideologią" na spotkaniu z mieszkańcami Brzegu na Opolszczyźnie.
Próbuje nam się wmówić, że to ludzie, a to jest ideologia – cytuje Andrzeja Dudę "WP".
Przeczytaj także: Po słowach Andrzeja Dudy o "ideologii LGBT" zawrzało
Wypowiedź Andrzeja Dudy wywołała poruszenie w Polsce. Skrytykowali ją m.in. kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich Robert Biedroń oraz poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.
(...) Panie Duda. Kampania się skończy, a krew na rękach pozostanie. Skończmy z tą nienawiścią! – napisał Robert Biedroń na Twitterze ("WP").
Wybory prezydenckie 2020: zagraniczni dziennikarze komentują wypowiedź Andrzeja Dudy o LGBT
"New York Times" podaje, że kwestia LGBT stała się kluczową w kampanii prezydenckiej. Określa ją jako element "pojedynku" między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim, który wielokrotnie nawoływał do tolerowania innych orientacji.
(...) prawa gejów stają się kluczowym tematem kampanii w wyborach prezydenckich, w pojedynku między Dudą, wspieranego przez przez nacjonalistyczną, konserwatywną partię rządzącą, a prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który wezwał do tolerancji dla gejów i lesbijek – czytamy w "New York Times".
"Reuters" także wskazuje, że krytyka LGBT ma związek z wyborami prezydenckimi. W artykule położono nacisk na to, że Andrzej Duda przedstawia inne orientacje seksualne jako przykład działań "zagranicznych wpływów", które podważają polskie tradycje.
Przeczytaj także: Nowy sondaż. Zaskoczenie w drugiej turze
W artykule "Bloomberg" podjęto temat Karty Rodziny. Dziennikarze wskazywali, że Andrzej Duda i wspierająca go Prawo i Sprawiedliwość starają się przyciągnąć katolickich wyborców. Krytyka LGBT ma być jedną z form zdobycia głosów wierzących Polaków.
(Sztab Dudy – przyp. red.) wraca do taktyk stosowanych przez nacjonalistyczną, rządzącą partię Prawa i Sprawiedliwości, by przyciągnąć wyborców w zagorzale katolickim europejskim państwie – podaje "Bloomberg".
"The Guardian" poruszył temat okładki tygodnika "Sieci", na której przedstawiono Rafała Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020 ma na niej tęczową opaskę oraz czarna bluzę z napisem "ekstremistyczny kandydat". Brytyjscy dziennikarze sugerują, że działania Andrzeja Dudy są spowodowane ostatnim spadkiem poparcia w sondażach i próbą odzyskania popularności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.