Jakub Artych
Jakub Artych| 

Świetne wieści dla Ukrainy. Tego Rosjanie nie zakładali

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Kyryło Budanow przewiduje, że obecne wyhamowanie działań ofensywnych wojsk rosyjskich zakończy się za półtora do dwóch miesięcy. To efekt broni, jaką państwa Zachodu przesyłają Ukraińcom do walki z rosyjskim agresorem.

Świetne wieści dla Ukrainy. Tego Rosjanie nie zakładali
Świetne wieści dla Ukrainy. Tego Rosjanie nie zakładali (PAP, AA/ABACA)

Rosyjskie wojska od miesięcy podejmują działania ofensywne na różnych odcinkach frontu, jednak ich postępy często napotykają na silny opór ze strony ukraińskich sił zbrojnych. Wiele operacji kończy się niepowodzeniem, a Rosja zmuszona jest do wprowadzania posiłków.

Prezydent Władimir Putin twierdzi, że wojska skutecznie "wypierają" ukraińską armię, jednak realia zdają się temu przeczyć. Analizy wskazują na znaczące spowolnienie działań niemal na wszystkich frontach i znaczne straty po stronie rosyjskiej.

Za półtora do dwóch miesięcy główny atak armii rosyjskiej powinien się zakończyć, ponieważ ofensywa już się przeciągnęła - podkreśla Kyryło Budanow, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trwają audyty w MAP. "Problem jest taki, że nikt ich nie widział"

Koniec rosyjskiej ofensywy? Budanow wyjaśnia

Według niego praktyka wojny dziesięcioletniej pokazuje, że potencjał ofensywny "żadna ze stron nie jest przedłużany dłużej niż dwa miesiące".

Wiemy jednak, że po recesji i lekkim zastoju wróg podejmie nowe próby ataku. I przygotowujemy się na to - ostrzegł Budanow.

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony uważa, że ​​dalsza sytuacja na froncie będzie zależeć także od strony ukraińskiej.

Czy będziemy po prostu siedzieć i czekać, miną cztery lub pięć miesięcy i wszystko się powtórzy. Czy będziemy działać z wyprzedzeniem - powiedział Ukrainiec.

Losy wojny znacząco mogą zmienić samoloty F16. NATO wywiązuje się z obietnic i dostarcza Ukrainie myśliwce F-16.

Antony Blinken, sekretarz stanu USA, poinformował, że holenderskie i duńskie myśliwce F-16 już są w Ukrainie, a do końca 2024 roku dołączą do nich jeszcze maszyny z Norwegii. Tego rodzaju wsparcie pozwoli Ukrainie na lepszą kontrolę przestrzeni powietrznej i przeciwdziałanie rosyjskim atakom.

Oprócz dostaw broni, Ukraina otrzymuje również wsparcie finansowe na zakup uzbrojenia. Kluczową decyzją na szczycie NATO okazało się powołanie funduszu długofalowego wsparcia dla Kijowa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić