Narodowe Święto Niepodległości - według polskiego prawa - to jedno z 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Obchody tej uroczystości tradycyjnie odbywają się w dniu 11 listopada.
W tym roku 11 listopada wypada w sobotę. Ustawodawca - co bardzo istotne - przewidział taką możliwość i nałożył na pracodawców obowiązek wyznaczania dodatkowego dnia wolnego w zastępstwie za święto, które przypadło na sobotę lub niedzielę.
Jest jednak mały haczyk. Nie dotyczy to bowiem wszystkich pracowników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.
Tym przywilejem objęte są jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jeżeli pracujemy na umowie zlecenie lub dzieło, nie możemy ubiegać się o rekompensatę za święto państwowe, które pokryło się z weekendem.
Udzielenie dodatkowego dnia wolnego w takiej sytuacji powinno mieć miejsce w ramach okresu rozliczeniowego przyjętego przez pracodawcę. Co istotne, decyzja o wyborze daty należy wyłącznie do osoby, która nas zatrudnia. Termin dodatkowego wolnego powinien zostać ogłoszony w ramach zarządzenia lub obwieszczenia, tak by każdy mógł się z nim zapoznać - informuje gazeta.pl.
Wolne za 11 listopada? Są haczyki
Wspomniany portal zwraca również uwagę na dwie inne pułapki. Chodzi nade wszystko o to, że pracodawca nie ma prawa rozdzielić doby na godziny - wobec tego nie może przyznać wolnego w ramach obcinania czasu trwania zmiany w przeciągu kilku dni.
Poza tym niektórym grupom zawodowym nie przysługuje wolne za 11 listopada 2023. Do tego grona zaliczają się między innymi nauczyciele.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.