Noc Kupały ma kilka nazw. Określana jest również mianem sobótki, palinocki czy kupalnocki.
Jest to święto ognia, wody, urodzaju, płodności, radości, a także miłości. Obchodzi się je przede wszystkim na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Noc Kupały 2021 wypada 21 czerwca.
Jak obchodzono Noc Kupały?
Z Nocą Kupały wiąże się przede wszystkim obrzęd wianków. Dawniej panny plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, a następnie wplatały w nie płonące łuczywo i po specjalnej ceremonii puszczały w wodę.
Później te wianki stawały się celem chłopców. Każdy, który zdołał go upolować, zmierzał w stronę kobiet, by zidentyfikować właścicielkę zdobyczy. Pary dobrane w ten sposób mogły się wiązać.
Nawet miało to swoją moc prawną. Jeśli były dwa zwaśnione rody, które nie mogły się ze sobą zgodzić, młodzianie mogli coś takiego zainicjować. Kobieta mogła wrzucić wianek, a mężczyzna go wyłowił, to mógł ją wziąć za żonę - spostrzega Karina Janik z Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu pod Krzyżem, cytowana przez rmf24.pl.
Wśród zwyczajów Nocy Kupały można również wymienić skakanie przez ogniska i tańce wokół nich. Takie praktyki miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami, a także przed chorobą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.