Walentynki to międzynarodowe święto, które dla wielu osób jest okazją do wyznania miłości i okazania jej najbliższym. Dodatkowo 14 lutego w Kościele katolickim, ewangelicko-augsburskim oraz Syryjskim Kościele Ortodoksyjnym wspominany jest św. Walenty - postać, która nieodłącznie kojarzona jest ze świętem zakochanych.
W tym roku 14 lutego, czyli walentynki, przypadają w piątek - dzień, w którym Kościół katolicki upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski wierni są tego dnia wezwani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz do praktykowania uczynków miłosierdzia. Mimo braku dyspensy od biskupów nie oznacza to jednak zakazu świętowania.
Ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, zaznacza w rozmowie z PAP, że obchodzenie walentynek w żaden sposób nie kłóci się z zaleceniami Kościoła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć piątek to dzień o charakterze pokutnym, to Kościół katolicki nie zabrania tego dnia świętować. W związku z tym obchodzenie walentynek w formie spotkania w restauracji czy randki jest nie tylko czymś dopuszczalnym, ale w dzisiejszych czasach wręcz pożądanym - mówi ks. Koprianiuk.
Zdaniem duchownego w epoce dominacji internetu i mediów społecznościowych bezpośrednie spotkania mają szczególną wartość.
Spotkanie twarzą w twarz ma wręcz wymiar terapeutyczny. Świętowanie walentynek jest jakimś krokiem wyjścia z samotności, izolacji, z wirtualnej rzeczywistości i pozwala wrócić do korzeni, do tego, co przez wieki było normą życia społecznego - podkreśla.
Czytaj także: Tragiczny skok z klifu. Zginął argentyński nauczyciel
Zdaniem duchownego, do budowania relacji miłości potrzebny jest czas, pieniądze, trochę serca i cierpliwość, bo nie zawsze wszystko wychodzi od razu. Ks. Koprianiuk wyjaśnia również kwestie związane z piątkową wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych.
Brak wstrzemięźliwości nie jest grzechem ciężkim, który zrywa więź z Bogiem. Jest to raczej grzech powszedni, a to oznacza, że mimo jego popełnienia można przystąpić do Komunii Świętej, pamiętając o akcie skruchy - tłumaczy.
Walentynki. Skąd pochodzi święto zakochanych?
Walentynki w Europie Zachodniej i Południowej obchodzone są od średniowiecza. Korzenie święta zakochanych sięgają jednak czasów starożytnych. Według części ekspertów, nawiązuje ono do obchodzonego w Cesarstwie Rzymskim święta, zwanego Luperkaliami, w czasie którego czczono Junonę - boginię kobiet i przyrody.
Do Polski Walentynki przybyły w latach 80. XX wieku. Zwyczaje związane ze świętem zakochanych w naszym kraju zyskały jednak popularność dopiero dekadę później.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.