Kolumbia wskazuje, że wrak San José odkryto w 2015 roku w wodach u wybrzeży miasta portowego Cartegen. Statek, który bywa określany mianem świętego Graala wśród wraków, może skrywać na swoim pokładzie liczne skarby.
Jak podkreśla CNN, trójmasztowy statek z 62 działami był flagowym okrętem i największym galeonem hiszpańskiej floty. Wykorzystano go do przewożenia złota, srebra, szmaragdów i wielu innych towarów z kopalni Potosi w Peru.
Statek zatonął 8 czerwca 1708 roku podczas bitwy z brytyjskimi statkami w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską. Kolumbia planuje eksplorację wraku. - Pierwszy etap ma skoncentrować się na sfotografowaniu wraku za pomocą "nieinwazyjnych" zdalnych czujników – informuje Kolumbijski Instytut Antropologii i Historii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badacze podkreślają, że uzyskane w trakcie badań informacje mogą utorować drogę do kolejnych wypraw, a nawet do możliwości odzyskanie materiałów archeologicznych z wraku statku. Kolumbijski Instytut Antropologii i Historii ogłosiła również, że miejsce odkrycia wraku zostało narodowym "chronionym obszarem archeologicznym". Ten krok ma pozwolić "zachować jego wartość naukową i archeologiczną".
Naukowcy planują wykorzystanie statku podwodnego wyposażonego w technologie pozycjonowania akustycznego, a także pojazdu zdalnie sterowanego, które będzie mógł zejść głębiej. Minister kultury Juan David Correa w trakcie środowej konferencji określił działania rządu w tym zakresie "bezprecedensowymi". Podkreślił, że badanie zatopionego galeonu "da możliwość zrozumienia historii i kultury".
Batalia prawna o prawa do galeonu San José
Kolumbia utrzymuje, że to ona po raz pierwszy odkryła San José w 2015 r. dzięki pomocy międzynarodowych naukowców. Pierwszeństwo Kolumbii zakwestionowała amerykańska firma Sea Search-Armada (SSA), wcześniej znana pod nazwą Glocca Morra.
SSA twierdzi, że to ona odkryła wrak statku i to już na początku lat 80. ubiegłego wieku. Firma wszczęła batalię prawną przeciwko rządowi Kolumbii przed Stałym Trybunałem Arbitrażowym, twierdząc, że przysługuje jej około 10 miliardów dolarów, czyli połowa szacowanej wartości skarbu z wraku. Rząd kolumbijski kwestionuje roszczenia SSA. Sprawa jest w toku.