Agencja Reuters cytuje oświadczenie szpitala, w którym pada stwierdzenie, że operacja "stanowi kamień milowy w dążeniu do zapewnienia pacjentom łatwiej dostępnych narządów".
Czytaj więcej: Braun dostał ochrzan. Zrobił to w sali sejmowej
Pacjentem okazał się 62-letni Richard Slayman z Weymouth w stanie Massachusetts. Przeszedł udaną, 4-godzinną operację 16 marca w szpitalu Massachusetts General Hospital w Bostonie. Mężczyzna wraca do zdrowia i wkrótce ma zostać wypisany do domu.
Reuters informuje, że w 2018 roku, po siedmiu latach dializy, Slayman przeszedł przeszczep i otrzymał ludzką nerkę. Jednak narząd uległ uszkodzeniu i wznowił leczenie dializami. - Eksperci są żywo zainteresowani wynikami przełomowego przeszczepu ze zwierzęcego organu - mówi Reuters dr Jim Kim, dyrektor ds. przeszczepów nerek i trzustki w USC Transplant Institute w Los Angeles.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przygotowanie nerki dla człowieka
Reuters informuje, że nerkę dostarczyła firma eGenesis z Cambridge w stanie Massachusetts. Świnia została genetycznie zmodyfikowana. Usunięto szkodliwe geny dla człowieka i dodano ludzkie geny w celu poprawy zgodności. W celu zapobiegania odrzuceniu narządu świni pacjentowi podano eksperymentalne przeciwciało.
Naukowcy podali, że nerki od podobnie zmodyfikowanych świń hodowanych w ramach programu eGenesis z powodzeniem przeszczepiono małpom, które utrzymywano przy życiu średnio przez 176 dni, a w jednym przypadku przez ponad dwa lata.
Reuters podaje, że w Stanach Zjednoczonych, jest ogromne zapotrzebowanie na przeszczep nerki. Szacuje się, że ponad 100 tys. osób czeka na taki zabieg.
Czytaj więcej: Warszawa: Tramwaje wracają na Wolską
Zespół z Uniwersytetu Maryland w styczniu 2022 roku przeszczepił genetycznie zmodyfikowane serce świni 57-letniemu mężczyźnie z nieuleczalną chorobą serca, ale ten zmarł dwa miesiące później.