109 lat temu na świat przyszedł Edward Gierek. Od kilku dni jego grób na Cmentarzu Parafialnym w Sosnowcu jest tłumnie odwiedzany, a pomnik pokrywają piękne kwiaty i liczne znicze. Pokazuje to, jak głęboko w pamięci Polaków zakorzenił się komunistyczny przywódca i jak wiele osób nadal jest wdzięcznych za to, co zrobił dla kraju.
Syn Edwarda Gierka dziękuje za pamięć o tacie
Tłumy na cmentarzu nie umknęły uwadze syna zmarłego polityka, prof. Adama Gierka. Były poseł Parlamentu Europejskiego nie krył wzruszenia, pisząc w piątek post na Facebooku, w którym podziękował wszystkim za pamięć o jego ojcu.
Serdecznie dziękuję Wszystkim tym, którzy codziennie składają wiązanki kwiatów i zapalają symboliczne znicze na grobie moich rodziców Edwarda i Stanisławy Gierek. Dziękuję za pamięć i szacunek do mojego Ojca, w Jego tegoroczną 109 rocznicę urodzin - Adam Gierek napisał na Facebooku.
"Pokazał, że można żyć inaczej"
W piątek przy grobie Gierka pojawiło się wiele znanych osobistości, ale także zwykłych, wdzięcznych obywateli. Znicz na pomniku zapalił m.in. Marek Piotrowski, prezes Stowarzyszenia "Dąbrowskie Forum Inicjatyw".
Gierek stworzył inną epokę, pokazał, że można żyć inaczej. Za jego czasów kraj zaczął się rozwijać, budowano mieszkania, a przede wszystkim była praca - powiedział Piotrowski, przytaczany przez "Fakt".
- Tego co zrobił Gierek nie da się przekreślić, szkoły, fabryki, kopalnie, osiedla... To mu zawdzięczamy. (...) Dzisiaj nie ma tak wielkiego, odważnego przywódcy, jakim był Edward Gierek. - powiedział Jan Siemiński, jedna z wielu osób, które przyszły oddać hołd znanemu politykowi.
Edward Gierek. Bohater dla wielu Polaków
Edward Gierek urodził się 6 stycznia w Porąbce koło Sosnowca w górniczej rodzinie. Gdy miał 10 lat wyjechał z rodzicami do Francji, a jako nastolatek zaczął pracę w kopalni. Od najmłodszych lat miał w sobie ducha buntownika - w 1934 roku został wydalony z Francji do Polski za udział w strajku w obronie zwolnionych polskich górników.
Czytaj także: Czarnek poszedł do Radia Maryja. Grzmiał o demoralizacji
W grudniu 1970 roku Gierek zastąpił Władysława Gomułkę na stanowisku I Sekretarza KC PZPR i pełnił tę funkcję przez 10 lat. Został zapamiętany przede wszystkim jako ten, za którego rządów kraj się rozwijał.
Tzw. dekada gierkowska charakteryzowała się dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski. Za jego czasów wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw i prawie 3 mln mieszkań. Gierek doprowadził m.in. do budowy Huty Katowice czy Rafinerii Gdańskiej. Niestety to wszystko realizowane było za olbrzymie kredyty, a postępujące zadłużenie kraju doprowadziło do końca jego rządów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.