Grzybobranie to zajęcie bardzo przyjemne i relaksujące, a obfite zbiory dają pole do popisu w kuchni. Najlepszy czas na zbieranie grzybów zaczyna się w połowie lata i przy sprzyjających warunkach trwa do późnej jesieni.
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa w najlepsze. Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. W lasach występują także grzyby, które są trudne do zidentyfikowania. Wiele z nich jest jeszcze nieodkrytych.
Zdecydowana większość Polaków zbiera grzyby, które doskonale zna. Jednymi z nich są prawdziwki, których mamy teraz prawdziwy wysyp. Najdobitniej pokazało to Nadleśnictwo Baligród, na którego profilu możemy znaleźć fotografie z lasów w leśnictwie Jabłonki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po ostatnich opadach deszczu w lesie pojawiły się grzyby, a ich wysyp na pewno ucieszy licznych grzybiarzy - podkreśla pani Elżbieta. - Ale tam grzybów! A ja dziś chodziłam po lesie pół dnia i 5 sztuk znalazłam Jest bardzo sucho - przyznaje z kolei pani Danuta.
Prawdziwki świetne do suszenia
Najlepszym wyborem do suszenia są grzyby posiadające gąbkę na spodzie kapelusza. To m.in. borowiki, prawdziwki, podgrzybki oraz koźlaki. Ważne, aby suszyć jedynie jadalne grzyby, które również się do tego nie nadają. Dlatego jeśli nie znamy się na ich rodzajach lepiej sobie odpuścić.
W drugiej kolejności zdobycze lasu trzeba dobrze oczyścić z ziemi, piachu oraz ściółki (bez użycia wody). Suszyć grzyby można na słońcu, grzejniku lub nad kuchenką, a także w piekarniku.