W ostatnich dniach funkcjonariusze z warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej podążali tropem szajki handlującej ludźmi. Trop zaprowadził strażników granicznych do Nożyna na Pomorzu, gdzie w wynajmowanym domu zamieszkiwać mieli kierujący grupą obywatele Mołdawii. Trudnili się oni w procederze polegającym na wykorzystywaniu niepełnosprawnych do żebractwa.
Taki los spotkał m.in. dwóch niepełnosprawnych Rosjan w wieku 47- i 65-lat, którzy poruszali się na prowizorycznych wózkach inwalidzkich. Jak podaje portal ibytów.pl Mołdawianie mieli obiecać im legalną pracę w Polsce, jednak po trafieniu na miejsce okazało się, że zmuszali ich do żebractwa.
Zdaniem funkcjonariuszy straży granicznej, szajka handlująca ludźmi poza Rosją funkcjonować miała także na terenie województwa: mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, a ostatnio pomorskiego. I to właśnie w trakcie pobytu pary Mołdawian na Pomorzu, funkcjonariuszom udało się trafić na ich trop.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Handlarze ludźmi aresztowani na Pomorzu
Sprawa nabrała tempa, kiedy do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców trafił jeden z pokrzywdzonych. Okazało się, że 27-letni Mołdawianin i jego 26-letnia żona zwerbowali na terytorium Federacji Rosyjskiej dwóch kalekich mężczyzn, a następnie przywieźli ich w 2021 roku do Polski — mówi portalowi ibytów.pl mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
W efekcie śledztwa 5 sierpnia funkcjonariusze dotarli do jednego z domów w Nożynie, gdzie po przeszukaniu odnaleźli paszporty Rosjan, telefony komórkowe oraz polskie środki płatnicze i euro na łączną kwotę 66 056 zł. Tam też natrafiono na trop niepełnosprawnego Rosjanina, który żebrał pod jednym z pobliskich marketów.
Teraz sprawą zatrzymanego małżeństwa Mołdawian zajmie się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku. Za handel ludźmi grozi im nawet 20 lat pozbawienia wolności. Nim jednak dojdzie do procesu, najbliższe 3 miesiące kierownictwo szajki spędzi w areszcie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.