Czujność mieszkanki gminy Rzgów w województwie wielkopolskim nie pozwoliła na wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy próbowali oszukać ją metodą "na policjanta ".
Szajka oszustów za każdym razem działa w ten sam sposób.
Schemat ich działania polega na telefonowaniu do poszkodowanych i przedstawianiu legendy o wypadku drogowym członka rodziny. Następnie oszuści żądają natychmiastowej wpłaty wysokiej kaucji, która mogła uchronić tę osobę przed aresztowaniem - informuje mł. asp. Sylwia Król, oficer prasowy policji w Koninie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Pokazy garnków i pościeli. UOKiK idzie na wojnę z naciągaczami
Policjanci apelują, aby zachować ostrożność oraz przypominają jak należy się zachować w takiej sytuacji:
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
Czytaj także: Ksiądz nie dotarł na poranną mszę. Szokujący powód
- Należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
- Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Które z określeń najlepiej opisują artykuł: