Ksiądz Sebastian Picur, pracujący w Łańcucie w parafii pw. św. Stanisława Biskupa jest osobą bardzo aktywną w mediach społecznościowych. Znamy go głównie z prowadzenia popularnego konta na TikToku.
Na tej platformie śledzi go ponad 850 tys. użytkowników, a jego popularność stale rośnie. To m.in. zasługa tworzenia filmów poruszających bardzo ciekawe kwestie związane z wiarą katolicką.
Jako ksiądz, Sebastian Picur nie obawia się podejmować trudnych tematów, odpowiadając nawet na najbardziej kontrowersyjne pytania. Jedno z nich dotyczyło kwestii pośmiertnej. Jakiś czas temu jeden z internautów zapytał go o los duszy po kremacji zmarłego.
W duchu Biblii, uczono, że dusza kieruje się do nieba, piekła lub czyśćca, a ostatecznie każdy doświadczy zbawienia. Ksiądz Picur przedstawił tę ideę w sposób prosty, choć nieco zagadkowy, odwołując się do słów proroka Ezechiela. Trzeba przyznać, że te słowa brzmią bardzo enigmatycznie.
I patrzyłem, a oto powróciły ścięgna i wyrosło ciało, a skóra pokryła je z wierzchu, ale jeszcze nie było w nich ducha - odwołuje się do Pisma Świętego duchowny.
Internauci przemówili. Nie zabrakło wątpliwości
Niektórym jednak taka odpowiedź wydawała się mało przejrzysta, co sprawiło, że w komentarzach pod filmem zaczęły się pojawiać różne interpretacje. Wydaje się, że film otworzył pole do kolejnej, szerokiej dyskusji.
"Czyli co? Bo nie rozumiem", "Z tego co kojarzę biblia zabrania kremacji", "Każdy jest prochem po śmierci, ale Bóg ma ich w pamięci. Będzie zmartwychwstanie", "Proszę księdza o jasną odpowiedź, bo z tego cytatu dalej nie wiem, czy kremacja jest ok, czy nie", "To chyba nie ma znaczenia", "Czyli ci co spłonęli w domu z powodu pożaru też nie mogą iść do raju?", "Warto pamiętać też o słowach "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" - komentowano pod filmem.
Według statystyk przekazanych w 2022 r. przez Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej, w Polsce kremacje stanowiły wówczas ok. 40 proc. wszystkich pochówków. Ten odsetek stale rośnie, a tendencję zwyżkową widać zwłaszcza w większych miastach - w niektórych sięga on nawet 70 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.